Od 25 lutego - 4 marca 2018r w Małym Cichem odbędzie się "Przeszczepiada", czyli coroczne zimowe spotkanie dzieci po przeszczepie wątroby. Głównym organizatorem jest Fundacja FOR LIFE (założona przez Mamę jednego z dzieci), a możliwa jest w tym roku dzięki wsparciu Fundacji PZU, która sfinansowała przedsięwzięcie.

Zdjęcie ilustracyjne /Monika Kamińska /RMF FM

Dla ponad 20 dzieci po przeszczepie wątroby to często jedyna okazja, aby spotkać się, spróbować jazdy na nartach, a przy okazji spędzić czas w gronie rówieśników po przeszczepie.

Dla naszych dzieci to nieocenione przeżycie. Bardzo ważny jest dla nich kontakt z rówieśnikami, przekonanie się, że są częścią jakiejś społeczności. Kiedy byli młodsi wystarczała im opieka medyczna i miłość rodziny. Dziś pragną stać się częścią większej grupy, sięgają po więcej. Wiedzą, ze muszą dać z siebie więcej, że muszą dbać o swoje zdrowie. Chodzą do szkół, grają w piłkę, jeżdżą na rolkach, pływają, a nawet jeżdżą na nartach - mówi jedna z mam.

W trakcie wyjazdu dzieci będą uczestniczyły w kursach narciarskich, będą brały wspólnie z rodzicami udział w spotkaniach z terapeutami, a także aktywnie spędzały czas na Podhalu.

Wszyscy są pacjentami CZD, które dwa tygodnie temu obchodziło swoje 40-lecie. Przeszczepy rodzinne wykonywane są w Polsce dopiero od 1999 roku, wcześniej dzieci z chorobami nie miały szans na przeżycie. Dziś pokazują, że mogą wszystko.