W Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie Fundacja Zaczytani.org otworzy 649. bibliotekę. Tym razem otrzyma ją Oddział Chirurgii Dzieci. Mecenasem biblioteki jest firma Teva, a gościem specjalnym uroczystego otwarcia będzie Marcin Sianko, która przeczyta dzieciom przygody słonia Elmera.

Zdjęcie ilustracyjne /pixabay.com /Internet

"Zaczytane Biblioteki" to szczególne miejsca, które powstają w szpitalach w całej Polsce. Każda z nich to furtka do świata bajek i wyobraźni dla małych pacjentów. Dzieci, podczas pobytu w szpitalu, potrzebują chwili w oderwaniu od trudnej rzeczywistości jeszcze bardziej niż dorośli. Fundacja Zaczytani.org stara się zapewnić im taką możliwość.

Wyjątkowo cechą Zaczytanych Bibliotek jest również to, że mali pacjenci mogą zabierać książki do domu. To ważne, aby mogli na stałe zaprzyjaźni się z bohaterami, którzy pomogli im w trudnych chwilach. Fundacja Zaczytani.org może stale uzupełniać szpitalne biblioteki, dzięki temu, że książki pochodzą z Wielkiej Zbiórki Książek. Podczas tegorocznej edycji mieszkańcy całego kraju przekazali ponad pół miliona książek.

Fundacja Zaczytani.org prowadzi również program bajkoterapii. Wolontariusze fundacji  codziennie odwiedzają szpitale dziecięce w 7 największych miastach w Polsce.

O fundacji Zaczytani

Zaczytani od 2013 roku promują czytelnictwo i edukację społeczną poprzez prowadzenie Wielkiej Zbiórki Książek i otwieranie bibliotek na oddziałach szpitalnych. Od dwóch lat wolontariusze Fundacji codziennie pojawiają się w szpitalach, czytają dzieciom książki i prowadzą bajkoterapię. Aby podziękować mieszkańcom, którzy przekazują swoje książki w czasie Wielkiej Zbiórki Książek Fundacja Zaczytani.org ustawia miejskie meble - ławki w kształcie otwartych książek. Każda ławka jest niepowtarzalna, zaprojektowana przez artystę. Część ławek na swoich ambasadorów: znanych aktorów, ludzi kultury i sztuki.

(ag)