Uciążliwość związana z katarem wiąże się zwykle z przeziębieniem. Zatkany nos w ciąży może dokuczać, nawet kiedy ciężarna jest zupełnie zdrowa. Jak to możliwe? W ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie, a z tym wiąże się silniejsze ukrwienie wszystkich śluzówek. Większe ukrwienie śluzówki w nosie skutkuje jej rozpulchnieniem i może dawać efekt zatkanego nosa.

Nierzadko efektem ubocznym jest niewielka ilość wodnistej wydzieliny. Takie zjawisko nazywa się katarem hormonalnym. Może pojawić się już w drugim trymestrze ciąży i niestety ustępuje dopiero około dwóch tygodni po porodzie, kiedy organizm zacznie wracać do równowagi.

Leki na zatkany nos w ciąży

Jak sobie radzić z zatkanym nosem w ciąży? Trzeba być bardzo ostrożnym podczas stosowania miejscowych leków obkurczających śluzówkę. Ich doraźne stosowanie (zgodne z zaleceniami z ulotki) uznawane jest za bezpieczne dla płodu, ale niestety - takie preparaty mogą uzależniać. Po dłuższym czasie stosowania okazuje się, że bez leku nie można normalnie oddychać. Śluzówka staje się przesuszona, mogą pojawiać się krwotoki z nosa.

Leki zawierające xylomethazolin, oxymethazolin, nafazolin należy stosować bardzo ostrożnie i tylko, kiedy objawy zaczynają być na tyle uciążliwe, że utrudniają normalne funkcjonowanie. Na przykład, gdy zatkany nos nie pozwala kobiecie w ciąży zasnąć. W stosowaniu ciągłym nie powinno się przekraczać 7 dniu użytkowania tych preparatów z rzędu.

Bezpieczne preparaty na zatkany nos w ciąży

O wiele bezpieczniejszą alternatywą dla stosowania kropli i sprayów obkurczających śluzówkę jest sól hipertoniczna. Stosowana samodzielnie w ampułkach lub w preparatach, które mogą być wzbogacone o substancje łagodzące.

Zatkany nos może towarzyszyć również alergii. Jej objawy mogą się nasilać u osób cierpiących na przewlekłą alergię, ale ciąża bywa również powodem wystąpienia pierwotnych objawów alergii. Przepuszczalność rozpulchnionej śluzówki jest większa, a jej skłonność do podrażnień może powodować wystąpienie niewielkich miejscowych stanów zapalnych. W takich przypadkach wskazana jest konsultacja z lekarzem. Dobierze lek i dawkę bezpieczną w ciąży. Możliwe jest stosowanie miejscowych leków sterydowych lub leków przeciwalergicznych w tabletkach, ale o zasadności takiego leczenia i sposobie jego przebiegu decyduje lekarz.

Domowe sposoby na katar w ciąży

Jeśli zatkanemu nosowi nie towarzyszą żadne inne niepokojące dolegliwości, można zastosować kilka domowych sposobów, aby uzyskać ulgę.

Sposoby na zatkany nos w ciąży:

  • nawilżanie powietrza,
  • częste wietrzenie pomieszczeń,
  • przebywanie na świeżym powietrzu,
  • zakrapianie soli hipertonicznej,
  • inhalacje z soli morskiej lub solanki leczniczej,
  • olejki eteryczne (eukaliptusowy, lawendowy)- można nimi skropić chusteczkę, ubranie, poduszkę lub stosować specjalny sztyft do nosa,
  • maść majerankowa do smarowania pod nosem,
  • płukanie zatok domowym zestawem do irygacji.

Dbaj o skórę wokół nosa

Skutkiem ubocznym nieżytu nosa jest podrażniona skóra w jego okolicy. To efekt częstego pocierania chusteczką. Wskazane jest natłuszczanie tych okolic - gęstym kremem, maścią pieluszkową, wazeliną lub naturalnym masłem shea czy kokosowym. Ważne, aby wytworzyć barierę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom naskórka.