Wzrok odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka, dlatego trzeba o niego odpowiednio dbać. Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne infekcje oczu, w tym na zapalenia spojówek. W przypadku najmłodszych jest to jedna z dolegliwości, z którą rodzice najczęściej zgłaszają się do specjalisty. Zastanawiasz się, czy może być groźna dla Twojego malucha? Dowiedz się więcej.

Twoje niemowlę ma czerwone i nabrzmiałe oczy, z których sączy się wydzielina? To może być zapalenie spojówek - infekcja, która może mieć poważne konsekwencje. Dowiedz się, jakie są przyczyny zapalenia, jak mu zapobiegać i jak leczyć.

Przyczyny zapalenia spojówek

Czy wiesz, że zapalenie spojówek u dzieci stanowi 15% dolegliwości, z którymi chorzy odwiedzają okulistę? To jedna z najczęściej występujących chorób wzroku u najmłodszych! Wystarczy zanieczyszczone powietrze, różnica temperatur, alergia na pyłki traw lub drzew, nadwrażliwość na nadmierne światło słoneczne[1], aby oczy zaczęły piec i łzawić. A stąd prosta droga do rozwoju stanu zapalnego wywołanego najczęściej przez bakterie lub rzadziej wirusy czy pierwotniaki[2].

Wyróżnia się cztery rodzaje infekcji:

 • bakteryjne - do zakażenia najczęściej dochodzi przez wprowadzenie bakterii do worka spojówkowego przez np. tarcie oczu lub uraz albo przez niedrożność przewodu nosowo-łzowego,

 • wirusowe - towarzyszy zazwyczaj ogólnoustrojowej infekcji np. przeziębieniu lub grypie,
 • alergiczne - powstaje w wyniku reakcji obronnej organizmu na alergeny,
 • proste - zakażenie spojówek powoduje kontakt oczu z pyłem, ostrym światłem, dymem papierosowym, morską lub chlorowaną wodą[3].

Najczęściej wystarczy kontakt oczu z czynnikiem drażniącym, np. przez pocieranie lub podmuch wiatru. Poza tym drobnoustroje mogą przedostać się do worka spojówkowego także podczas np. porodu lub w wyniku niewłaściwej higieny.

Objawy zapalenia spojówek u dziecka

Zastanawiasz się, jak rozpoznać zapalenie spojówek u dziecka? Objawy tej infekcji to:

 • zaczerwienione i obrzęknięte gałki oczne,
 • świąd, pieczenie i wrażliwość na światło,
 • pocieranie gałek piąstkami i zakrywanie oczu np. po wyjściu na zewnątrz,
 • rozdrażnione, płaczliwe i niespokojne dziecko,
 • łzawienie i sączenie się wydzieliny.

Zwróć uwagę na charakter płynu. Przy zapaleniu bakteryjnym wydzielina na początku choroby jest wodnista, śluzowo-ropna a po paru dniach gęstnieje. Zdarza się, że skleja powieki np. po nocy. W przypadku infekcji wirusowej wydzielina będzie cały czas przejrzysta i surowicza[4].

Jeśli u malucha wystąpi jakikolwiek objaw zapalenia spojówek, to trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza pediatry. Odpowiednio wczesna interwencja może zapobiec rozwojowi infekcji i poważnym powikłaniom.

Leczenie zapalenie spojówek

Choć zapalenie spojówek u malucha można rozpoznać samodzielnie, właściwą diagnozę musi postawić lekarz specjalista. To on decyduje także o konieczności i sposobie leczenia. W przypadku nawracających infekcji należy niezwłocznie skonsultować stan zdrowia malucha z okulistą[5].

Aby wspomóc leczenie i zmniejszyć dolegliwości, można doraźnie:

 • przemywać oczy,
 • usuwać zaschniętą wydzieliną wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym, np. marki Canpol,
 • płukać worek spojówkowy kilkoma kroplami soli fizjologicznej,
 • używać naparu z rumianku, świetlika lub czarnej herbaty, tylko jeśli dziecko nie ma uczulenia na składniki aktywne[6].

Niezbędne jest także stosowanie przepisanych leków i maści. Na bakteryjne zapalenie spojówki stosuje się antybiotyki i fluorochinolony w postaci kropli aplikowanych miejscowo. Jeśli infekcja wynika z zatkanych kanalików, zalecany jest masaż worka łzowego, a w przypadku braku poprawy - sondowanie dróg łzowych[7].

Wirusowe zapalenie spojówki jest leczone produktami ze składnikami, które wspierają działania wirusobójcze. W przypadku alergii postępowanie jest niespecyficzne. Zaleca się leki antyhistaminowe i zmniejszające przekrwienie, unikanie ekspozycji na alergeny oraz płukanie worka spojówkowego tzw. sztucznymi łzami.

Pamiętaj o tym, żeby nie podawać leków samodzielnie, tylko po konsultacji z lekarzem. Nieprawidłowo przeprowadzone leczenie może powodować czasową lub trwałą utratę wzroku[8].

Jak zapobiegać infekcjom oczu?

Najlepszym sposobem na zapalenie spojówek u malucha jest profilaktyka. W tym celu należy:

 • dbać o higienę - często myć ręce dziecka, a także dokładnie przemywać jego twarz. Przed wzięciem niemowlaka na ręce postaraj się o to, żeby Twoje dłonie były czyste,
 • uczyć dziecko niedotykania rączkami oczu i niepocierania ich.

Zwróć także uwagę na sposób czyszczenia twarzy i oczu malucha. Podczas codziennej pielęgnacji do przemywania gałek ocznych stosuj jałowe gaziki, sterylną sól fizjologiczną lub świeżo przegotowaną, letnią wodę. Jednym wacikiem przemywaj tylko jedno oko, po to, aby nie przenieść bakterii z jednego worka spojówkowego do drugiego. Kiedy myjesz, kieruj wacik od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka i nie pocieraj, aby drobnoustroje nie przedostały się do organizmu[9].

Dbaj o codzienną higienę, a z pewnością unikniesz zapalenia spojówek u swojego malucha.

Źródła:

[1] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[2] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/oczy/78910,zapalenia-spojowek-u-dzieci

[3] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[4] https://www.mp.pl/okulistyka/okulistyka-dla-nieokulistow/artykuly/127099,zapalenie-i-zakazenie-spojowek,1

[5] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.1.28.

[6] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci

[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/oczy/78910,zapalenia-spojowek-u-dzieci

[8] https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/57892,ostre-okresowe-i-przetrwale-alergiczne-zapalenie-spojowek

[9] https://canpolbabies.com/pl_PL/5637-zapalenie-spojowek-u-dzieci