​Jaki jest koszt leczenia niepłodności?

Poniedziałek, 5 sierpnia 2019 (16:05)

Już od dłuższego czasu bez rezultatu starasz się z partnerem o dziecko? Nadszedł w takim razie czas, by zwrócić się o pomoc do specjalisty, który nie tylko zdiagnozuje przyczynę Waszej niepłodności, ale również podejmie odpowiednie leczenie. Najczęściej zadawane wówczas przez pacjentów pytania, dotyczą zarówno skuteczności podjętych działań jak i kosztów leczenia niepłodności. W naszym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości!

Problem niepłodności dotyczy 15-20 procent populacji

Według danych WHO lawinowo rośnie skala problemu jaką jest niepłodność. Szacuje się, że na całym świecie niepłodność utrzymuje się na poziomie 15-20 procent (okresowo lub stale jest nią dotkniętych ponad 60-80 mln par). Problem ten nie omija również Polski, gdzie ze względu na brak aktualnych i kompleksowych danych statystycznych, jego skala nie jest dokładnie znana. Jednak jak się ocenia, stopień natężenia tego zjawiska jest podobny do tego, który ma miejsce w krajach zachodnioeuropejskich, czyli z niepłodnością zmaga się już co piąta polska para (około 3 mln osób). Przy czym, jej przyczyn jest wiele, od zaburzeń hormonalnych, poprzez złą dietę i nieodpowiednią budowę narządów rodnych, po słabej jakości nasienie (przez ostatnie 40-50 lat, aż o przeszło 50 procent spadła jakość męskiego nasienia!).

Natomiast o samej niepłodności mówimy wówczas, gdy para pomimo regularnego współżycia bez użycia środków antykoncepcyjnych, przez okres przynajmniej jednego roku, nie zaszła w ciążę. Jak wynika z dotychczasowych badań, niepłodność w równym stopniu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn (po 45 procent), zaś w 10 procentach przypadków ciężko jest wskazać jej źródło. Dlatego też, zaleca się, aby przy nieskutecznych próbach starania się o dziecko, do lekarza udali się oboje partnerzy (w Polsce nadal częściej robią to kobiety). Wtedy, po konsultacjach z lekarzem oraz zrobieniu odpowiednich badań możliwe będzie postawienie diagnozy i rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Skuteczne leczenie niepłodności

Decydując się na leczenie, można skorzystać z usług lekarza przyjmującego w ramach NFZ lub też prywatnej kliniki. Obecnie w Polsce działa około 70 ośrodków leczenia niepłodności, co może być przyczyną trudności z wyborem tego najlepszego. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji, koniecznie zwróćcie uwagę przede wszystkim na renomę placówki, zatrudniony w niej personel, skuteczność prowadzonego w niej leczenia jak i jasno określony cennik! Ponieważ stałe konsultacje z lekarzem, liczne badania oraz leki wiążą się ze sporymi kosztami. Leczenie niepłodności to zazwyczaj złożony proces, który może trwać miesiącami, a nawet latami!

Zawsze pierwszym etapem leczenia niepłodności jest ustalenie jej przyczyny. Diagnozowanie niepłodności związane jest z regularnymi wizytami zarówno u ginekologa, jak i u innych specjalistów np. endokrynologa. Przy czym na samym początku u pacjentek wykonywane są podstawowe badania hormonalne i ocena rezerwy jajnikowej (na podstawie AMH). Bada się również estradiol, LH, FSH, a także prolaktynę, anty TPO i testosteron z SHBG. Lekarz przeprowadza także szczegółowy wywiad medyczny oraz standardowe badania ginekologiczne i USG dopochwowe. Natomiast w przypadku mężczyzny, przed wizytą u specjalisty, wskazane jest ogólne badanie nasienia. Następnie w zależności od postawionej diagnozy, do danego pacjenta dostosowywana jest odpowiednia metoda leczenia. Na samym początku najczęściej jest to stymulacja hormonalna i uregulowanie cyklu pacjentki. Jednak gdy techniki te nie przyniosą zamierzonych rezultatów, to konieczne może okazać się zastosowanie takich metod leczenia niepłodności jak inseminacja domaciczna lub zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro).

Jaki jest koszt leczenia niepłodności?

Niestety para, która rozpoczyna leczenie niepłodności nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że dana metoda pomoże jej w poczęciu upragnionego dziecka. W związku z tym, trudno jest powiedzieć, jaki jest dokładny koszt leczenia niepłodności. Każdy przypadek jest bowiem inny, a rzeczywiste koszty zależą od naprawdę wielu czynników, takich jak chociażby, jak daleko jest posunięta diagnostyka oraz po podjęciu ilu metod oraz prób zakończy się leczenie? Czasami wystarczy jedynie podanie niedrogiego leku hormonalnego, innym razem natomiast droga do upragnionego macierzyństwa jest dłuższa i bardziej skomplikowana, a sukces przynosi dopiero któryś z kolei zabieg in vitro.

W związku z czym, koszt leczenia niepłodności może wahać się od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też, przy wyborze odpowiedniego ośrodka leczenia niepłodności, ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi nie tylko na uzyskaną przez niego liczbę ciąż klinicznych z in vitro, ale również prześledzenie szacunkowych kosztów uzależnionych od przyjętego działania. Dla przykładu, oferta Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA skonstruowana jest w ten sposób, by zapewnić jak najlepszy stosunek jakości do ceny: https://www.klinikainvicta.pl/leczenie-nieplodnosci/cennik-uslug/ . Również zawiera ona propozycje programów in vitro w wielu wariantach cenowych tak, by odpowiadały one na zróżnicowane potrzebom jej pacjentów. Dodatkowo, pary starające się o dziecko, mogą skorzystać z miejskich programach in vitro, które w swoich placówkach realizuje INVICTA.

Jak widać, na koszt leczenia niepłodności ma wpływ wiele czynników, począwszy od indywidualnego przypadku każdej pary, po wybór konkretnego ośrodka leczenia niepłodności, po możliwość jego refundacji. Dlatego też w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji, najlepiej jest osobiście udać się na konsultacje do wybranej przez siebie kliniki leczenia niepłodności. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża