Jak przygotować się do macierzyństwa? "Zadbajmy o codzienne nawyki"

Wtorek, 12 marca 2019 (20:00)

Około 400 tysięcy dzieci w ciągu jednego roku rodzi się w Polsce. W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" będziemy mówić o tym, jak przygotować się do macierzyństwa i co można zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko problemów w czasie ciąży. "Radzimy pacjentkom, żeby nie odkładały macierzyństwa. To duży problem nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Aktywność zawodowa to powód odkładania tej decyzji" - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Jan Kotarski, ginekolog z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Średni wiek pierwszego porodu to obecnie w Polsce, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, 27 lat. Dawniej częściej pierwsze dziecko rodziły kobiety, które miały 21, 22 lata. To ma duże znaczenie, bo wraz z wiekiem zdrowie każdego człowieka, nie tylko kobiet, zmienia się. Obserwujemy, że kobiety zanim zaplanują ciąże, już chorują: na patologie szyjki macicy, na choroby wywołane wirusami HPV, endometriozę czy mięśniaki macicy. To może stanowić problem w staraniach o zajście w ciąże i być przyczyną powikłań - zaznacza profesor Jan Kotarski.

"Nikotyna jest groźna dla płodu"

Eksperci podkreślają, że szanse na zdrową, bezpieczną ciążę zwiększają odpowiednie nawyki, takie jak unikanie otyłości i nadwagi oraz uprawianie sportu. Nawet sięganie po alkohol może być niebezpieczne, i to nawet w sytuacji, gdy mówimy tylko o nawyku, a nie o nałogu. To może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne i przełożyć się na szanse prokreacyjne - podkreśla profesor Jan Kotarski.

Duże znaczenie dla bezpieczeństwa ciąży ma też fakt, czy kobieta pali papierosy. Można powiedzieć, że kobiety palące papierosy są, z perspektywy medycyny, mniej kobiece. Nikotyna jest substancją, która jest jadem zwojowym, jest mediatorem układu nerwowego i wpływa na wszystkie funkcje organizmu, w tym na funkcje rozrodcze czy hormonalne. Kobiety palące papierosy wcześniej osiągają menopauzę. Z palenia papierosów bezpośrednio wynika też wiele innych zagrożeń: to ryzyko raka płuc, chorób alergicznych czy chorób skórnych. Unikanie palenia papierosów jest ważnym elementem ogólnozdrowotnym, nie tylko w medycynie prokreacyjnej. Ciąża może być tym momentem, gdy kobiety będą zachęcone i zmotywowane, aby rzucić ten nałóg. Przede wszystkim dlatego, że nikotyna jest groźna, także dla płodu - zaznacza ginekolog.

Lekarze podkreślają, że problem z zajściem w ciążę jest już poważnym problemem społecznym. Waga tego problemu nie polega tylko na powszechności, o której możemy mówić w oparciu o konkretne dane epidemiologiczne pokazujące, ile pacjentek zgłasza się z takim kłopotem do gabinetu. Niepłodność i problemy z prokreacją są kłopotem zdrowotnym nieprzewidywalnym i niezależnym od człowieka, często niewynikającym z braku odpowiedzialności ze strony mężczyzny czy kobiety - dodaje profesor Jan Kotarski. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciąża

Ewa Kwaśny

Michał Dobrołowicz

Sara Bounaoui

Renata Stawiarska