Wyraźne widzenie, ostre widzenie, dokładne widzenie jest bardzo ważne dla każdego z nas. Niestety wady wzroku są coraz powszechniejsze, tak samo jak konieczność noszenia okularów korekcyjnych. Niezależnie od tego, z jaką wadą wzroku się zmagasz, okulary korekcyjne to nie jedyny sposób na poprawiona ostrość widzenia. Na rynku dostępne są także szkła kontaktowe (soczewki kontaktowe).

Soczewki mogą mieć różne rodzaje, uzależnione od materiału, zastosowania czy czasu noszenia. Możesz spotkać np. soczewki jednodniowe i soczewki miesięczne. Pozostaje pytanie, czy np. soczewki kontaktowe miesięczne są lepsze od jednodniowych? Czy za pomocą soczewek kontaktowych możesz zmienić kolor oczu? Czy musisz mieć wadę wzroku, by nosić soczewki kontaktowe? Jakie są dokładne nazwy i rodzaje soczewek kontaktowych? Zachęcamy do lektury, zwłaszcza, jeśli zadajesz sobie pytanie, czy mogę nosić soczewki kontaktowe.

Materiał w soczewkach kontaktowych

Soczewka kontaktowa to produkt szeroko znany, jednak wciąż stosowany przez ograniczoną liczbę osób. Noszenie soczewek kontaktowych z pewnością zapewnia maksymalny komfort. Nie musimy się martwić wyglądem okularów, tego jak w nich wyglądamy oraz tego, czy spadną nam z nosa. Nosząc soczewki również zajmujemy się korekcją wzroku, gdyż większość z nich, pomijając soczewki kolorowe, używana jest do poprawy naszego widzenia.

Same soczewki, to zazwyczaj soczewki miękkie, które łatwo dostosowują się do naszych oczu.  Jednak miękkie soczewki powinniśmy zmieniać dość często, aby zapewnić sobie komfort oraz higienę.

Jak wspomniano we wstępie, występują różne rodzaje soczewek kontaktowych. Możemy je podzielić np. pod kątem materiału, z jakiego są zrobione. Wówczas wyróżniamy hydrożelowe soczewki oraz silikonowo-hydrożelowe. 

W pierwszych z nich, znajdziemy sporą zawartość wody, przekraczającą 50%. Są to soczewki miękkie, delikatne, ale docelowo mało komfortowe. Zawarta w nic woda paruje, co sprawia, że wysuszają oko i sprawiają, że dostajemy mniej tlenu do gałki ocznej. 

W przeciwieństwie do nich, soczewki silikonowo-hydrożelowe przepuszczają więcej tlenu, sprawiając, że jego poziom jest utrzymywany przez cały dzień, nie wysuszają oczu. Są niemal idealne do codziennego użytkowania.

Rynek oferuje także produkty dedykowane, w postaci soczewek twardych. Stosowane są w konkretnych przypadłościach tj. np. skomplikowane wady wzroku lub stożek rogówki.

Zastosowanie szkieł kontaktowych

Podobnie jak okulary, soczewki przeznaczone są do różnych zadań - korekcyjnych, opatrunkowych lub kosmetycznych. Przy noszeniu soczewek najczęściej mowa o ich zastosowaniu korekcyjnym. W tym zakresie wyróżniamy zatem soczewki sferyczne, soczewki toryczne oraz soczewki progresywne (multifokalne).

Sferyczne soczewki kontaktowe stosowane są przy krótkowzroczności i ametropii (nadwzroczności). To najczęściej spotykany rodzaj soczewek.

Toryczne soczewki to soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm. Przeznaczone dla osób z tą wadą wzroku, mogą być także stosowane przy krótkowzroczności lub nadwzroczności.

Soczewki progresywne poprawiają jednocześnie widzenie z bliska i daleka. Najczęściej do noszenia soczewek kontaktowych tego typu zachęcane są osoby cierpiące na prezbiopię (starczowzroczność).

Ostatnim rodzajem są także oryginalne soczewki kontaktowe, czyli soczewki kosmetyczne. Spotkasz je w wielu odmianach np. bezbarwnych soczewek korekcyjnych lub kolorowych soczewek. Kolorowe soczewki kontaktowe zmieniają kolor oczu. Możesz stosować tzw. "zerówki", dostępne są także wersje korekcyjne. Możesz dzięki nim zmienić kolor tęczówki, rozjaśnić tęczówkę, zmienić kształt źrenicy lub nawet zastąpić naturalna tęczówkę wzorem. Pamiętaj jednak, że nie tak łatwo jest tak po prostu nosić soczewki kolorowe. Zanim zdecydujesz się na zakup soczewek kontaktowych tego typu, warto skonsultować się ze specjalistą, czy nie masz ku temu przeciwwskazań.

Czas noszenia miękkich soczewek kontaktowych

Zanim zdecydujesz się na tanie soczewki kontaktowe, warto też wiedzieć, że stosuje się także podział soczewek pod kątem czasu noszenia

Rozróżnia się jednodniowe soczewki a także soczewki wielokrotnej wymiany (soczewki tygodniowe, soczewki dwutygodniowe, soczewki miesięczne).

Jak wskazuje nazwa, jednodniowe soczewki używasz raz, a potem wyrzucasz. Są to soczewki najbardziej higieniczne.

Soczewki wielokrotnej wymiany, niezależnie czy tyczy to soczewek miesięcznych, tygodniowych lub dwutygodniowych, to rodzaje soczewek, które wymagają czyszczenia. Po ich wyjęciu, należy przechowywać soczewki kontaktowe w specjalnym płynie.

Co do zasady nie tylko przechowywanie soczewek, aplikacja soczewek czy zdjęcie soczewek jest istotne. Biorąc pod uwagę tryb noszenia soczewek, spotkasz także soczewki dzienne oraz soczewki całodobowe. Pierwsze z nich ściągasz przed snem, drugie nosisz bez zdejmowania. Aby jednak móc zrezygnować z ciągłego zakładania soczewek kontaktowych, niezbędna ci będzie konsultacja specjalisty.

Odpowiednie soczewki kontaktowe - jak dobrać soczewki kontaktowe dla siebie

Kupić soczewki kontaktowe jest dość łatwo, a to ile kosztują soczewki kontaktowe zależy w dużej mierze od ich rodzaju. Soczewki wielokrotnej wymiany są np. tańsze niż te jednorazowe. Zanim jednak odpowiesz sobie na pytanie, czy lepiej kupować produkty markowe czy dobre, sprawdzone produkty i zanim stwierdzisz czy to prawda, że soczewki są praktycznie niewyczuwalne, istotne będzie udanie się do specjalisty.

Okulista lub optometrysta, w pierwszej kolejności stwierdzi, czy nie masz przeciwwskazań do noszenia soczewek. Mogą do nich należeć m.i. cukrzyca, astma, alergie, problemy z rogówką. Lekarz określa też stopień oraz rodzaj naszej wady wzroku. Następnie wypisuje receptę, uwzględniając na niej parametry soczewki: średnicę soczewki, krzywiznę soczewki, zalecany tryb noszenia.  Wszystkie te dane są potrzebne, by ustalić nasze indywidualne potrzeby. W końcu każdy z nas odznacza się różnicami w fizjologicznej budowie naszego oka.

Pamiętaj zatem, że nawet jeśli zamarzy ci się zmiana koloru oczu, a nie masz żadnej wady wzroku - opinia specjalisty w zakupie soczewek powinna być dominująca.