Cera wolna od niedoskonałości to marzenie wielu osób - niezależnie od płci czy też wieku. Przeszkodą na drodze do idealnie gładkiej i świetlistej skóry twarzy często jednak stoją zaskórniki zamknięte, które w przeciwieństwie do zmian zapalnych nie wywołują dolegliwości bólowych. Stanowią one jednak nieestetyczny problem natury dermatologicznej, z którym można skutecznie walczyć. Jak pozbyć się charakterystycznych białych grudek i cieszyć się świetlistą cerą? Podpowiadamy.

Czym są zaskórniki zamknięte?

Zaskórniki zamknięte to zmiany skórne w formie białych grudek, które najczęściej pojawiają się w strefie T - okolic czoła, nosa i brody. To właśnie w tych miejscach zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych, których nieprawidłowe funkcjonowanie prowadzi do powstawania niedoskonałości, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Dopiero po naciągnięciu skóry można zobaczyć je w pełnej okazałości.

Jak powstają zaskórniki zamknięte?

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie w pierwszej kolejności należy wiedzieć, jakie są przyczyny ich powstawania. Są one wynikiem nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Łój w połączeniu z zanieczyszczeniami ze środowiska oraz martwym naskórkiem prowadzi do zatkania porów skóry, a co za tym idzie, gromadzeniem się w ich ujściu czopów łojowych.

W przypadku zaskórników otwartych mamy wtedy do czynienia z charakterystycznymi czarnymi kropkami - ciemny kolor to wynik procesu utleniania. Zaskórniki zamknięte natomiast nie wydostają się na powierzchnię skóry i pozostają zablokowane, tworząc białe krostki.

Zaskórniki zamknięte - czego unikać?

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji cery z tendencją do zaskórników jest wyciskanie zmian skórnych. Oczyszczanie manualne przeprowadzone w nieodpowiedni sposób często prowadzi do zaostrzenia zmian skórnych, które nierzadko rozwijają się w wypryski wypełnione substancją ropną. Należy pamiętać również o tym, że samodzielne wyciskanie zaskórników przyczynia się do rozprzestrzeniania bakterii, przez co trądzik zaskórnikowy może objąć pozostałe partie twarzy.

Warto zwrócić uwagę na to, że przy kuracji antyskarnikowej niezwykle ważne jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Stosowanie produktów o działaniu wysuszającym może podrażnić mieszki włosowe i doprowadzić do zaognienia zmian skórnych. Przy walce z wągrami trzeba pamiętać o stosowaniu produktów przywracających cerze równowagę hydro-lipidową.

Jak pozbyć się zaskórników zamkniętych?

Skuteczna walka z zaskórnikami zamkniętymi rozpoczyna się od usunięcia zabrudzeń z powierzchni skóry. Codziennie rano i wieczorem należy myć skórę twarzy delikatnym żelem bądź emulsją, która dodatkowo ją nawilży i nie pozostawi uczucia ściągnięcia. Warto zwrócić uwagę m.in. na CeraVe kosmetyki oczyszczające, które delikatnie neutralizują m.in. sebum resztki makijażu i inne zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do powstawania białych grudek.

Raz w tygodniu warto również wykonać peeling twarzy. Do wyboru mamy m.in. peelingi enzymatyczne, mechaniczne czy też chemiczne na bazie kwasów. Na rynku dostępne są również żele do mycia twarzy zawierające substancje o działaniu złuszczającym, które są dobrą alternatywą dla osób ze skórą wrażliwą czy alergiczną. Regularne pozbywanie się martwego naskórka i nadmiaru sebum pozwala zapobiegać ich gromadzeniu się w ujściach gruczołów łojowych.

W codziennej pielęgnacji cery zaskórnikowej dobrze sprawdzą się kosmetyki niekomedogenne, czyli te o lekkiej konsystencji, które nie zatykają porów. Dobrym rozwiązaniem są również produkty o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.