Niedobór minerałów i witamin ma negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie najmłodszych pacjentów. Jedną z możliwych konsekwencji diety ubogiej w witaminy i minerały, takie jak witamina B12, kwas foliowy i żelazo jest niedokrwistość. Co powoduje anemię u dziecka? Jakie są najczęstsze przyczyny tego patologicznego stanu? Jak rozpoznać niedobór witamin i minerałów u malucha?
Wielu rodziców zastanawia się, po czym poznać, że dziecku brakuje pewnych witamin i minerałów? Poniżej lista objawów braku najważniejszych składników w organizmie malucha:
Niedobór wymienionych wyżej składników najczęściej jest skutkiem błędów dietetycznych, zaniedbań ze strony rodziców (np. niedożywienia dziecka), a także niektórych chorób (np. zespół złego trawienia i wchłaniania). Leczenie niedoboru witamin, minerałów ma na celu przywrócić optymalny poziom mikroelementów w ustroju. Terapię poprzedza dokładna diagnostyka (m.in.: wywiad lekarski, badanie podmiotowe, morfologia krwi, badania moczu, badania obrazowe). Zwykle leczenie opiera się na suplementacji (preparaty multiwitaminowe pozwalają w bezpieczny dla dziecka sposób uzupełnić niedobory składników w pożywieniu) i zmianie nawyków żywieniowych młodego pacjenta. Rodzice powinni zadbać o dietę pociechy, starać się, aby była zbilansowana i jak najbardziej urozmaicona. W codziennym menu malucha powinny znaleźć się różne warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty, nabiał, mięso. Przy stwierdzeniu anemii u dziecka z niedoboru żelaza, szczególnie cenne w uzupełnianiu braku tego pierwiastka jest mięso wołowe, drób, ryby, jagnięcina, wątróbka, ziarna zbóż, żółtka jaj, zielone warzywa liściaste. W zwalczaniu niedokrwistości stosuje się też doustne preparaty żelaza, pod postacią syropu lub kropli (w dawce 4-6 mg/kg masy ciała).
Podsumowując, witaminy i minerały są niezbędne do utrzymania optymalnego funkcjonowania tkanek, narządów i układów rozwijającego się, młodego organizmu. Jeśli podejrzewamy awitaminozę lub anemię u dziecka - widzimy niepokojące zmiany w jego zachowaniu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który zleci wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych i wskaże najlepszą drogę leczenia.
Copyright © 1999-2021 RMF24.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu