Kąpiel noworodka to dla każdego świeżo upieczonego rodzica nie lada wyzwanie. Jak kąpać noworodka? Jaką temperaturę powinna mieć woda? Czego używać do kąpieli? – te i wiele innych pytań z pewnością zadają sobie rodzice stojący przed pierwszą kąpielą swojego nowo narodzonego dziecka. Sprawdź, jak powinna przebiegać pierwsza kąpiel noworodka i na co szczególnie zwracać uwagę.

Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy i jak często?

Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka? Wbrew pozorom nie musi ona mieć miejsca w szpitalu. Warto mieć na uwadze, że personel medyczny nie ma takiego obowiązku, a decyzję często pozostawia się rodzicom. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy dziecko jest ubrudzone krwią lub smółką - wtedy kąpiel jest obowiązkowa w celu uniknięcia zakażenia. W innym przypadku pierwsza kąpiel powinna odbyć się tuż  po powrocie do domu - dzięki temu ze skóry dziecka będziemy w stanie usunąć wszelkie drobnoustroje przyniesione ze szpitala.

Jak kąpać noworodka? Ważne, aby kąpiel noworodka nie trwała dłużej niż kilka minut - niemowlęta nie mają w pełni wykształconej termoregulacji i ich organizm szybko ulegnie wyziębieniu. Oprócz tego kąpiel noworodka nie musi odbywać się codziennie, ale tylko pod warunkiem, że każdego dnia dokładnie oczyszczamy okolicę, w której dziecko nosi pieluszkę.

Na co uważać podczas kąpieli?

Podczas pierwszej kąpieli noworodka musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią temperaturę wody (około 35-37°C) oraz pomieszczenia (około 25°C). Ważne, aby w zanadrzu mieć przygotowany odpowiedni ręcznik (najlepiej z doszytym kapturkiem), czystą pieluszkę i ubranka - po kąpieli maluszka trzeba jak najszybciej osuszyć i ubrać, aby się nie przeziębił. Należy unikać także przenoszenia dziecka w trakcie kąpieli do innego pomieszczenia.

Jak kąpać noworodka, aby nie zrobić mu krzywdy? Podczas kąpieli należy przede wszystkim uważać, aby nie zamoczyć pępka, jeśli ten jeszcze się nie zagoił. Na wszelki wypadek na czas kąpieli można go zakryć pieluszką tetrową. Jeśli  mimo wszystko dostanie się do niego woda, należy ostrożnie osuszyć go wacikiem.