7 kwietnia będziemy obchodzić Światowy Dzień Zdrowia. Wiele wskazuje na to, że w tym roku szczególną uwagę będziemy zwracać na problemy z nadwagą u najmłodszych. Okazuje się, że co trzecie dziecko w Polsce mierzy się z tą dolegliwością. Jak możemy wpłynąć na zdrowie naszych pociech?

Niestety, raport Instytutu Matki i Dziecka z 2021 roku nie napawa optymizmem. "Stale wzrasta odsetek polskich dzieci zmagających się z nadwagą i otyłością" - czytamy w publikacji. Według badań często wiąże się to także z problemami na tle zdrowia psychicznego. Największy kłopot z nadwagą dotyczy głównie dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej. Przeważnie dlatego, że rodzice często nie dostrzegają błędów w odżywaniu czy stylu życia swojej pociechy.

Jak możemy poradzić sobie z otyłością wśród dzieci?

Komentowanie nadwagi lub ubliżanie dziecku może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nasza pociecha powinna mieć dietę dostosowaną do swoich indywidualnych cech i potrzeb. Każda zmiana stylu odżywania dziecka powinna być skonsultowana z dietetykiem.

Warto też pamiętać, że najważniejszy w życiu najmłodszych jest ruch. Aktywność fizyczna ma duży wpływ także na rozwój psychiczny. Z pomocą przychodzą tutaj liczne zajęcia sportowe, które organizują szkoły. Najczęściej są to lekcje piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki.

Jak zachęcić dziecko do aktywności sportowej?

Przekonanie dziecka do uprawiania sportu może wcale nie być taką bułką z masłem. Decathlon wpadł jednak na pomysł, jak zachęcić nasze pociechy do aktywności fizycznej. Sieć sklepów zorganizuje 35 eventów, w ramach których dzieci będą mogły wziąć udział w specjalnych treningach. Na miejscu obecne będą także influencerki parentingowe, które chętnie odpowiedzą na pytania rodziców.

Treningi dla najmłodszych odbędą się w dniach 14-26 kwietnia na terenie dwunastu sklepów Decathlon w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu i w Katowicach. Zapisy na eventy prowadzone są na stronie organizatora. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Na początku kwietnia przedstawiciele sieci sklepów odwiedzą także warszawskie przedszkola, aby zachęcać rodziców do uprawiania sportu z maluchami.

Decathlon przekazuje szkołom sprzęt sportowy

Od 2005 roku działa Fundacja Decathlon, która wspiera w Polsce akcję "Zdrowo i Sportowo". To inicjatywa mająca na celu zwiększanie świadomości co do roli aktywności fizycznej w prawidłowym rozwoju psycho-fizycznym dzieci. Kampania jest skierowana do nauczycieli, wychowawców, trenerów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do rodziców i opiekunów. Dotychczas wzięło w niej udział 14 000 nauczycieli, 7 000 placówek i aż pół miliona dzieci. Fundacja Decathlon dostarcza także sprzęt sportowy do szkół, które uczestniczą w akcji "Zdrowo i Sportowo".

Decathlon ma w Polsce ponad 50 sklepów, w których pracuje przeszło 3 500 osób. Pierwsza placówka francuskiej sieci została otwarta w 2001 roku na warszawskim Targówku.

Autor: Hubert Wiączkowski