Od września kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Wpisanie preparatu na tzw. listę Ciąża plus potwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Michałem Dobrołowiczem wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową Maciej Miłkowski.

Prof. Adam Antczak: Szczepienie ciężarnych przeciw grypie jest niezbędne - i całkowicie bezpieczne

"Od dawna staraliśmy się o to, aby szczepionka przeciwko grypie była bezpłatna dla kobiet w ciąży. Szczepienia powinny być maksymalnie dostępne, ponieważ przebieg grypy u kobiet w ciąży jest szczególnie ciężki. Statystyki są nieubłagane: w 2009 roku, gdy przeżywaliśmy poprzednią pandemię, pandemię świńskiej grypy, zmarło 500 tysięcy osób. Połowa osób, która była hospitalizowana z powodu świńskiej grypy, to były kobiety" - zaznacza w rozmowie z Michałem Dobrołowiczem pulmonolog, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak.

"Grypa zagraża kobiecie, która jest w ciąży, i dziecku, które jest w jej łonie. Szczepienie jest niezbędne, co więcej, jest to jedno z nielicznych szczepień, które można podać w każdym trymestrze i ono jest całkowicie bezpieczne" - podkreśla.

Zainteresowanie szczepieniami będzie rosnąć

Zachorowania na grypę występują wśród kobiet ciężarnych z taką samą częstością jak w populacji ogólnej, jednak mają potencjalnie poważniejszy przebieg, z wyższym ryzykiem zgonu włącznie.

Już w czasie pandemii "hiszpanki" w 1918 roku śmiertelność w grupie ciężarnych szacowano na 27-45 procent. Z kolei podczas pandemii grypy w roku 1957 i 1968 liczba zgonów wynosiła - jak czytamy w stanowisku specjalistów z OPZG - odpowiednio 70 tysięcy i 30 tysięcy, z czego niemal połowa dotyczyła właśnie kobiet w ciąży.

W poprzednim sezonie grypowym szczepionka przeciw grypie dla kobiet w ciąży była w 50 procentach refundowana.

W ostatnim sezonie wykorzystaliśmy ponad 2,2 mln dawek preparatów przeciwko grypie: zaszczepiło się ponad 6 procent Polaków. Jak wynika z danych Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, we wcześniejszym sezonie, sprzed pandemii koronawirusa, było to ponad 4 procent.

Zdaniem ekspertów, wyższa liczba zaszczepionych przeciw grypie Polaków to jeden z efektów pandemii, a według prognoz lekarzy zainteresowanie szczepieniami będzie jeszcze rosnąć. Na kolejny sezon mają być potrzebne ponad trzy miliony dawek szczepionek przeciwko grypie.

Opracowanie: