Ludzie, którzy często podróżują, są szczęśliwsi

Wtorek, 5 stycznia 2021 (13:02)

Choć pandemia znacznie uniemożliwiła nam swobodne podróżowanie, najnowsze badania naukowców z Will Ferguson, Washington State University wyraźnie pokazują, że ludzie, którzy często podróżują, a w dobie lockdownu planują wycieczki lub wakacje, są szczęśliwsi od tych, którzy tego nie robią. Wyniki swoich badań opublikowali w czasopiśmie „Tourism Analysis”.

Istotne jest planowanie wyjazdu

Swoje badania naukowcy oparli na przeprowadzonej ankiecie. Zależało im na tym, by dowiedzieć się, dlaczego niektóre osoby podróżują częściej niż inne i czy podróże i doświadczenia turystyczne mają długotrwały wpływ na ich szczęście i dobre samopoczucie.

Wyniki analizy pokazały, że osoby, które interesują się turystyką, planują swoje wycieczki i często omawiają plany podróży z przyjaciółmi, znacznie częściej wyjeżdżają na regularne wakacje. Zdecydowanie rzadziej wyjeżdżają Ci, którzy nie myślą o wycieczkach i nieustannie przekładają zaplanowanie urlopu, a w finale nie robią tego wcale.

Uczestnicy badania, którzy zgłaszali regularne podróże na odległość co najmniej 75 mil od domu, okazali się być bardziej szczęśliwi i zadowoleni z życia, niż Ci którzy rzadko wybierali się na wycieczki.

Wcześniejsze badania dotyczące tej kwestii skupiały się głównie na wpływie jakie pojedyncza podróż lub wakacje mają na zmniejszenie stresu oraz oprawę zdrowia. Badania Chena idą o krok dalej, analizuje on bowiem trwałe korzyści płynące z podróży odbywanych w ciągu roku.

Najbardziej liczą się praca, rodzina i przyjaciele

Uczestnicy badania zostali zapytani o znaczenie podróży w ich życiu, o to ile czasu spędzali na szukaniu i planowaniu przyszłych wakacji oraz o ile podróży odbyli w ciągu roku. Zapytano ich również o dostrzeganą satysfakcję z życia. Spośród 500 uczestników badania nieco ponad połowa przyznała, że wybiera się na więcej niż cztery przyjemne wycieczki rocznie. Tylko 7% badanych nie wyjeżdżało na wakacje wcale.

Cytat

"W raportach dotyczących dobrego samopoczucia wciąż główną rolę odgrywają takie rzeczy jak praca, życie rodzinne i przyjaciele. Jednak kumulacja doświadczeń z podróży wydaje się mieć także zauważalny wpływ na satysfakcję z życia zgłaszaną przez badanych. Istotne wydaje się tu być wyjście poza schemat, porzucenie rutyny" - podkreślił autor badania Chun-Chu Chen adiunkt w School of Hospitality Business Management na Washington State University.

Dodał także, że jego badania mogą mieć ważne konsekwencje nie tylko dla samych turystów, ale także dla branży turystycznej po pandemii. Pozwoli bowiem bardziej skutecznie zachęcać ludzi do aktywnego spędzania czasu i częstych podróży.

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychika

Magdalena Opyd