Dlaczego tak często sięgamy po lekarstwa?

Środa, 24 września 2014 (06:51)

Najczęstszą przyczyną lekomanii są problemy w pracy, nadmiar stresu i obowiązków. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nadużywając leki można się silnie od nich uzależnić.


Zobacz również:

  • Jest kilka grup leków, które szczególnie często przyczyniają się do lekomani. Na pierwszym miejscu są leki przeciwbólowe – przestrzega profesor dr hab. Janusz Pluta – prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, kierownik Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. „Nie czytamy ulotek. Jeżeli już się zdecydujemy na jakiś lek, przeczytajmy jakie są przeciwskazania, objawy uboczne, jak długo ten lek możemy stosować” – radzi. Według niego problemem jest też powszechny dostęp do leków. „Na pewno przyczyną, która jest niezależna od pacjentów, a która decyduje o wzroście spożycia leków, jest trudna dostępność do specjalistów” – dodaje. więcej

Przyczyn lekomanii może być dużo. Generalnie najwięcej przypadków dotyczy osób, które w lekach szukają rozwiązania swoich problemów. Wzięcie tabletki może być jednak pułapką. Oczywiście leki pomagają, przez jakiś czas, potem jednak zbyt łatwo po nie sięgamy. Jakich lekarstw nadużywamy? Tych antydepresyjnych, nasennych, uspokajająco -  mówi Jakub Kusiorski, psycholog, specjalista od uzależnień. Często jest to związane z silnym poziomem stresu, z obszarami, w których sobie nie radzimy. Nie tylko jednak stan naszej psychiki wpływa na lekomanię. Same lekarstwa również posiadają składniki, które mogą nas uzależnić.

Bardzo niebezpieczne są benzodiazepiny - grupa leków o charakterze przeciwlękowym, uspokajającym lub nasennym. Te leki potrafią uzależnić nie tylko psychicznie, ale i fizycznie, czyli objawia się to reakcją naszego ciała - mówi Kusiorski. Tych leków nie można odstawić samemu, trzeba po pomoc zgłosić się do specjalisty terapii uzależnień, psychiatrów. Nie można ich też używać bez wiedzy lekarza.

Niekiedy nadużywane są też leki hormonalne, które również mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Stosowanie hormonów tarczycy na odchudzenie może spowodować nadczynność tarczycy, a hormonów kobiecych na przedłużenie młodości - guzy macicy.

Wśród uzależnień od leków odróżnia się cięższą postać zwaną nałogiem i lżejszą zwaną przyzwyczajeniem. Istotną cechą zależności lekowej jest nieodparta potrzeba zażywania leku, a w konsekwencji wytworzenia się zachowania, którego celem jest poszukiwanie pożądanego leku za wszelką cenę.

Czy osoba uzależniona wie, że ma problem? Osoba zdaje sobie sprawę z problemu, kiedy już go ma - odpowiada Jakub Kusiorski. Ciężko jest wyczuć ten moment na chwilę przed. Zaniepokoić nas powinno to, jeżeli rzeczywiście bierzemy leki często i w różnych sytuacjach.

Nie zaznaczono żadnej odpowiedzi !

Czy zażywasz lekarstwa tylko wtedy, gdy zaleci Ci je lekarz?

  • 23%
  • 39%
  • 38%
głosów: 191

Dr Jarosław Woroń farmakolog kliniczny: Brak wskazań do zażywania leku to przeciwskazanie

Artykuł pochodzi z kategorii: Psychika

Piotr Bułakowski