Jak zapobiec odrze? Dyżur eksperta

Wtorek, 11 września 2018 (19:38)

W tym tygodniu w cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM” zajmujemy się odrą. Coraz więcej osób choruje na nią w Europie. Czy w Polsce mamy się czego obawiać? Naszym ekspertem będzie dr Lidia Stopyra, specjalista chorób zakaźnych i specjalista pediatrii ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie.

W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się odrą.

Na Wasze pytania podczas dyżuru telefonicznego odpowie dr Lidia Stopyraspecjalista chorób zakaźnych i specjalista pediatrii ze Szpitala Żeromskiego w Krakowie

Na pytania czeka w środę od 11:00 do 13:00 pod numerem telefonu 12 2 000 010.

O godzinie 13:15 będzie też odpowiadać na pytania naszych słuchaczy podczas interaktywnego wywiadu.

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Odra jest ostrą, wirusową chorobą zakaźną, charakteryzującą się gruboplamistą wysypką, zapaleniem błon śluzowych dróg oddechowych i spojówek z towarzyszącą gorączką.

Zakaźność odry jest bardzo duża. Chory na odrę jest zakaźny dla otoczenia 3-5 dni przed wysypką i przez pierwsze 3 dni wysypki. Źródłem zakażenia jest człowiek chory na odrę. Wirusy odry przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową. Okres wylęgania wynosi 9-11 dni.

Przebieg kliniczny odry dzieli się na okres nieżytowy (zwiastunów), wysypkowy i zdrowienia. Okres nieżytowy trwa 3-4 dni i obejmuje: wysoką gorączkę, kaszel suchy, męczący, zapalenie gardła, katar, zapalenie spojówek ze światłowstrętem.

Po 3-4 dniach okresu nieżytowego pojawiają się na błonie śluzowej policzków białe plamki otoczone czerwoną obwódką. Plamki znikają po wystąpieniu wysypki.

W przebiegu odry występują powikłania: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani, ucha środkowego, biegunka. Bardzo poważne są powikłania neurologiczne (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu). Odległym powikłaniem odry jest podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną. Występuje po kilku lub kilkunastu latach od zachorowania na odrę. Częściej u osób, które przebyły odrę przed ukończeniem 2. roku życia.

źródło: Medycyna Praktyczna
(ag)

Artykuł pochodzi z kategorii: Odporność

Renata Stawiarska