Witamina D może pomóc w walce z rakiem jelita grubego

Czwartek, 25 kwietnia 2019 (09:00)

Najnowsze badania dowodzą, że wysokie dawki witaminy D w połączeniu z chemioterapią, mogą znacznie utrudniać rozwój raka jelita grubego.

Badanie kliniczne SUNSHINE wykazało, że duże dawki witaminy D mogą znacznie spowolnić postęp raka przerzutowego jelita grubego .

Dr Kimmie Ng, dyrektor badań klinicznych w Dana-Farber's Gastrointestinal Cancer Treatment Center w Bostonie, MA, przekonuje, że wyniki badania mogą prowadzić do nowych możliwości leczenia w przyszłości.

W badaniu SUNSHINE, którego wyniki zamieszczono w czasopiśmie JAMA , naukowcy zwerbowali 139 osób z wcześniej nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego i podzielili je na dwie grupy - wysokodawkową witaminę D i niskodawkową witaminę D.

Grupa otrzymująca wysokie dawki przyjmowała 8000 jednostek (IU) witaminy D codziennie przez 14 dni. Druga grupa badanych dostawała dawkę 4000 IU dziennie. Obie grupy otrzymały również standardową chemioterapię podczas badania.

Naukowcy zaobserwowali, że postęp choroby u uczestników w grupie otrzymującej dużą dawkę zatrzymał się średnio na około 13 miesięcy, podczas gdy w grupie z niskimi dawkami wystąpiło opóźnienie progresji o blisko 11 miesięcy.

Odkryli również, że uczestnicy w grupie otrzymującej duże dawki byli mniej narażeni na progresję choroby lub zgon podczas 22,9-miesięcznego okresu obserwacji.

Wyniki naszego badania sugerują poprawę wyników u pacjentów, którzy otrzymali suplementację witaminy D - zauważył dr Charles Fuchs dyrektor Centrum Onkologii Yale w New Haven, CT.

Badanie rodzi również nowe pytania. Na przykład naukowcy odkryli, że osoby otyłe gorzej przyswajają witaminę D. Ponieważ w badaniu wzięło udział tylko 139 osób badania wymagają jeszcze rozszerzenia. Autorzy piszą, że ich odkrycia "uzasadniają dalszą ocenę w większym wieloośrodkowym randomizowanym badaniu klinicznym".

Zatrważające statystyki

Jak sama nazwa wskazuje, rak jelita grubego zaczyna się w okrężnicy lub odbytnicy. Większość nowotworów jelita grubego zaczyna się jako wzrost, nazywany polipem, który pojawia się na wyściółce okrężnicy lub odbytnicy, chociaż nie wszystkie polipy przekształcają się w raka. Kiedy lekarz znajdzie polip podczas kolonoskopii, zazwyczaj usuwa go od razu i wysyła do badania.

Poza nowotworami skóry rak jelita grubego jest trzecią najczęstszą diagnozą raka u mężczyzn i kobiet w Stanach Zjednoczonych. American Cancer Society szacuje, że w 2019 roku wystąpi ponad 100 000 nowych przypadków raka jelita grubego, a także spodziewają się ponad 44 000 nowych przypadków raka odbytnicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Nowotwory

Sara Bounaoui