Nowotwory drugą przyczyną zgonów w Polsce. Dziś Światowy Dzień Walki z Rakiem

Wtorek, 4 lutego 2020 (07:35)

Ponad czterysta osób w Polsce średnio jednego dnia dowiaduje się, że chorują na nowotwór. To najnowsze dane Polskiego Towarzystwa Onkologicznego pochodzące z Krajowego Rejestru Nowotworów. Dziś 4 lutego - Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Specjaliści podkreślają, że zachorowalność na nowotwory w Polsce systematycznie rośnie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów rocznie w Polsce odnotowuje się około 165 tysięcy zachorowań na nowotwory oraz ponad 99 tysięcy zgonów z tego powodu.

U mężczyzn najczęściej diagnozowanym nowotworem jest rak gruczołu krokowego (19,7%), rak płuca (16,7%) oraz rak jelita grubego (7,1%). 

U kobiet najczęściej występującym nowotworem od wielu lat jest rak piersi (22,5%), płuca (9,4%) oraz trzonu macicy (7,3%). Jelito grube jest czwartym najczęstszym nowotworem (6,2%). Nowotworem powodującym najwięcej zgonów w obu grupach jest rak płuca.

Nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, choć wielu ekspertów prognozuje, że w ciągu kolejnych lat staną się pierwszą (głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo)  - podkreśla w rozmowie z RMF FM profesor Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Lekarze przekonują, że coraz więcej historii pacjentów udowadnia, że nowotwór to nie wyrok. W Polsce żyje już ponad milion osób, które w ciągu ostatnich piętnastu lat usłyszały taką diagnozę.

Gotowy jest już dokument o nazwie Narodowa Strategia Onkologiczna, który czeka na zielone światło od Rady Ministrów. Narodowa Strategia ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej na lata 2020-2030. Zaproponowane rozwiązania mają zwiększyć wykrywalność nowotworów we wczesnych stadiach, obniżyć umieralność i wydłużyć pięcioletnie przeżycia. 

Teraz wskaźniki Polska ma gorsze niż w zdecydowanej większości krajów UE. W krajach o najlepiej zorganizowanej opiece zdrowotnej zdecydowanie ponad połowa (60 procent) chorych na nowotwory jest wyleczonych. Średnia unijna wynosi około 50 procent, w Polsce ten wskaźnik jest niższy i wynosi około 45 procent. 

Co konkretnie postulują onkolodzy?

Specjaliści podkreślają, że najważniejszym elementem Strategii jest wdrożenie rozwiązań z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej w całym kraju. Obecnie pilotaż trwa w czterech województwach: dolnośląskim, świętokrzyskim, pomorskim i podlaskim. W Strategii pojawiły się także nowe elementy, na przykład szczepienia przeciw wirusowi HPV. To zmniejszyłoby liczbę osób chorujących na nowotwory głowy i szyi oraz raka szyjki macicy.

Znanych jest obecnie blisko 200 różnych typów wirusa HPV, przenoszą się one głównie poprzez kontakty seksualne. Około 40 z nich wywołuje infekcje w obrębie narządów płciowych u kobiet i mężczyzn. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV.

Specjaliści z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego podkreślają, że kobieta poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejsza o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy oraz o 90% ryzyko rozwoju brodawek narządów płciowych dodatkowo zmniejsza ryzyko rozwoju stanu przedrakowego szyjki macicy.

Szczepionka jest najskuteczniejsza w grupie dziewcząt i kobiet, które przed szczepieniem nie były zakażone HPV. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w ponad 80 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Ten wirus wywołuje nie tylko raka szyjki macicy, ale także raka prącia, sromu, pochwy, odbytu, jamy ustnej i krtani.

Kluczową rolę w realizacji celów Narodowej Strategii Onkologicznej ma pełnić Agencja Badań Medycznych. Strategia zakłada, że do końca 2024 roku zwiększy się odsetek pacjentów onkologicznych biorących udział w badaniach klinicznych z 4 do co najmniej 6 proc., a do końca 2029 r. odsetek zostanie zwiększony do poziomu 8 proc. Strategia zakłada, że do 2024 r. zwiększy się dwukrotnie liczba pacjentów onkologicznych uczestniczących w Polsce w badaniach wczesnych faz oraz zwiększy się liczba funkcjonujących w Polsce ośrodków badań wczesnych faz. Dzięki tym zmianom z nowoczesnych terapii korzystać ma większa niż do tej pory grupa pacjentów. 

„Zadbaj o siebie - zrób badania profilaktyczne” w Światowy Dzień Walki z Rakiem

Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możecie w Warszawie w Hali Koszyki zrobić bezpłatne badania. Tu znajdziesz szczegóły.


Artykuł pochodzi z kategorii: Nowotwory

Joanna Potocka

Michał Dobrołowicz