Biała Sobota. Sprawdź, gdzie skorzystasz z bezpłatnych badań

Piątek, 31 stycznia 2020 (11:41)

Z bezpłatnych badań i porad onkologów będzie można skorzystać już jutro w ponad dwudziestu centrach onkologii i szpitalach w całej Polsce. Tuż przed Światowym Dniem Walki z Rakiem po raz dwudziesty odbędzie się tam tak zwana Biała Sobota. Z badań skorzystają pacjenci między innymi w Radomiu, Kielcach, Siedlcach, Warszawie, Gliwicach i Rzeszowie.

Można skorzystać przede wszystkim z cytologii i mammografii. Cytologia jest dla pań w wieku 25-59 lat, mammografia - 50-69 lat. Poza tym mierzymy ciśnienie, badamy cukier we krwi, sprawdzamy, czy odpowiednio odżywiamy się, będziemy uczyć, jak poprawnie badać piersi - wymienia Dagmara Mokwa z warszawskiego Centrum Onkologii. Chcemy, żeby pacjenci zmienili swoje dotychczasowe nawyki i przyzwyczajenia, dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór - podkreśla doktor Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

PEŁNY PROGRAM BIAŁEJ SOBOTY I LISTĘ PLACÓWEK, W KTÓRYCH SKORZYSTACIE Z BEZPŁATNYCH BADAŃ ZNAJDZIECIE TUTAJ

Cytologia, mammografia, badania dermatoskopowe skóry

 "Przed całym światem stoją wielkie wyzwania związane z sytuacją epidemiologiczną i demograficzną. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują na podwojenie liczby nowych zachorowań na nowotwory w ciągu najbliższych 15-20 lat. Rak staje się głównym zabójcą ludzi w XXI wieku" - podkreślają organizatorzy Białej Soboty w specjalnym komunikacie.

Nie da się zmniejszyć ryzyka zachorowania na nowotwór i wykryć go bez badań profilaktycznych. Skorzystać mogą wszystkie osoby, które mają zmiany na skórze. Ta grupa pacjentów może skorzystać z badania dermatoskopowemu w kierunku nowotworu skóry. Każda młoda kobieta, w nieograniczonym wieku, powinna poddać się badaniu cytologicznemu. Każda kobieta po 45. roku życia powinna udać się na badanie profilaktyczne piersi - przekonuje profesor Piotr Rutkowski z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Aby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, należy mieć przy sobie dowód osobisty.

Artykuł pochodzi z kategorii: Nowotwory

Michał Dobrołowicz