Nowa lista leków refundowanych dla chorych na cukrzycę

Sobota, 15 lutego 2020 (09:28)

​Nowe leki dla chorych na cukrzycę typu pierwszego i akromegalię znajdą się na liście leków refundowanych. Resort zdrowia opublikował wstępną propozycję wykazu, który będzie obowiązywać od marca. Znajdą się w nim też między innymi dwie szybkodziałające insuliny oraz nowy program lekowy dla osób z rakiem rdzeniastym tarczycy. Pojawią się również tańsze zamienniki dotychczasowych leków przeciwjaskrowych.

Resort zdrowia informuje, że od marca dostępne będą nowe opcje terapeutyczne dla pacjentów z cukrzycą typu I. "Ultra szybkodziałające analogi insuliny Fiasp - innowacyjne preparaty insuliny podawane w fiolce oraz we wstrzykiwaczu w formie zastrzyku" - zapowiada w mediach społecznościowych wiceminister Maciej Miłkowski. "W ramach insulin długodziałających dla insuliny glargine (Abasaglar) została obniżona cena detaliczna o 17 procent. Dla pacjenta będzie o 15,54 zł taniej. W krótkodziałających zostały zmniejszone ceny dla Mixtard, Actrapid i Insulatard. Zmniejszyły się również odpowiednio podstawy limitu" - wymienia Maciej Miłkowski.

Utworzony ma zostać także nowy program lekowy "leczenie agresywnego i objawowego, nieoperacyjnego, miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego raka rdzeniastego tarczycy". Znajdzie się w nim wandetanib (Caprelsa).

O NOWYCH LEKACH DLA CHORYCH NA CUKRZYCĘ INFORMOWALIŚMY JUŻ NA POCZĄTKU TYGODNIA

Nowości dla pacjentów z akromegalią

Nową terapię otrzymają także pacjenci z akromegalią. W programie lekowym znajdzie się Pegwisomant (Somavert), jako nowa opcja dla pacjentów po niepowodzeniu leczenia chirurgicznego i nieskuteczności analogów somatostatyny. Na nowej liście przewidziano także kolejne wskazanie dla cetuximabu (Erbitux) w ramach programu lekowego "Leczenie płaskonabłonkowego raka głowy i szyi poza możliwościami leczenia miejscowego.

W refundacji aptecznej znajdzie się także kolejna refundowana gonadotropina - folitropinum delta (Rekovelle) we wskazaniu - kontrolowana hiperstymulacja jajników u pacjentek <40 r.ż. "Pacjentki uzyskają lepszy dostęp do terapii - alternatywy dla obecnego leczenia, a dla części jest to jedyna opcja" - podkreślają przedstawiciele resortu zdrowia. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Michał Dobrołowicz