Komu grozi bezdech senny?

Sobota, 15 grudnia 2018 (16:00)

Obturacyjny bezdech senny to poważna dolegliwość, często bagatelizowana zarówno przez pacjentów, jak i lekarzy. Bezdech występujący w czasie snu to choroba bardzo trudna do zdiagnozowania. Towarzyszy często innym schorzeniom, takim jak otyłość, migrena, nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia rytmu serca.

Ciężka do zdiagnozowania choroba, jaką jest nocny bezdech, charakteryzuje się wielokrotnymi i powtarzającymi się epizodami zatrzymania oddechu. Objawem bezdechu jest również znaczne ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe chorego.

Wskutek bezdechu sennego dochodzi do poważnego niedotlenienia organizmu, chwilowych i częstych wybudzeń, podwyższonego ciśnienia krwi oraz chrapania.

Masz krzywą przegrodę i palisz? Jesteś w grupie ryzyka

W czasie snu organizm odpręża się i spada napięcie mięśni, co znacząco przyczynia się do zapadania się ścian gardła. Bezdechowi sennemu towarzyszą nieprawidłowości w budowie i fizjologii górnych dróg oddechowych, takie jak:

- krzywa przegroda nosowa,

- przerośnięta wskutek infekcji błona śluzowa,

- nieprawidłowa budowa żuchwy,

- zbyt wiotkie mięśnie podniebienia.

Co więcej, powstawaniu bezdechów sprzyja również niezdrowy tryb życia oraz nawyki żywieniowe takie jak:

- nadużywanie alkoholu,

- objadanie się przed snem,

- otyłość,

- palenie wyrobów tytoniowych.

Przeprowadzone badania dowiodły, że krótka i gruba szyja sprzyja pojawianiu się i nasilaniu objawów związanych z bezdechem.

Zabieg nie zawsze jest konieczny

W związku z nasilaniem się objawów bezdechu u osób otyłych zaleca się zastosowanie diety odchudzającej i regularne monitorowanie wskaźnika masy ciała BMI. Ważna jest również całkowita rezygnacja ze spożywania alkoholu oraz palenia papierosów.

Zaburzeniom snu i oddychania w łatwy sposób można przeciwdziałać, przyjmując odpowiednią pozycję ciała. Pomóc może ułożenie się na boku i unikanie pozycji na plecach.

Niekiedy stosuje się specjalne maski nosowe, które zapewniają stałe ciśnienie powietrza w drogach oddechowych oraz aparaty nazębne w celu wysunięcia żuchwy do przodu.

Niektóre przypadki bezdechów wymagają wykonania zabiegu tracheotomii, usunięcia migdałków, korekty przegrody nosowej oraz zabiegu polegającego na korekcji zwężonej cieśni gardzieli. Aktualnie trwają badania nad farmakologiczną stymulacją ośrodka oddechowego w mózgu, dzięki wszczepieniu rozrusznika nerwu błędnego.

Artykuł pochodzi z kategorii: Choroby

Piotr Łach