Maseczki i rękawiczki. Stomatolog używa ich na co dzień. Nagrał instruktażowy film

Sobota, 18 kwietnia 2020 (01:45)

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Oznacza, że każdy – poza dziećmi do 4 lat - powinien mieć maskę, apaszkę, szalik lub cokolwiek, co ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Jak prawidłowo obchodzić się z maseczkami, a także z rękawiczkami, najlepiej wiedzą, ci którzy używają ich w codziennej pracy - jak dentyści w swoich gabinetach. Przekonajcie się, czy właściwie chronicie się przed koronawirusem.

W dobie koronawirusa wielu z nas dowiedziało się o istnieniu różnych klas maseczek. Obecnie najbardziej skuteczne w zapobieganiu przenoszenia wirusa są maseczki FFP3 (N99) i one są polecane dla osób mających kontakt z osobami z potwierdzonym zakażeniem (np. lekarze ze szpitali jednoimiennych, specjaliści chorób zakaźnych, dentyści, pielęgniarki, ratownicy, itp.). Maseczki FFP2 (N95) mają nieco niższą skuteczność. W przypadku braków maseczek organizacje światowe dopuszczają stosowanie zwykłych maseczek chirurgicznych.

Jak prawidłowo stosować maseczki?

stomatolog Iwona Tomaszewska / Jak prawidłowo stosować maseczki? /Twoje Zdrowie

1. Zakładanie maseczki zaczynamy od umycia bądź zdezynfekowania rąk przez przynajmniej 20 sekund.

2. Następnie bierzemy maskę i dopasowujemy ją do twarzy. Należy upewnić się że zakrywa w pełni usta i nos i szczelnie przylega do twarzy. Powinna obejmować jak największy obszar twarzy.

3. Po założeniu należy unikać dotykania zewnętrznej strony maski. W wypadku, gdy się jej dotknie w ciągu dnia należy umyć ręce bądź je zdezynfekować preparatem alkoholowym.

4. Jeśli maseczka zrobi się wilgotna należy ją zmienić i należy pamiętać, że maseczki jednorazowe można stosować tylko jednokrotnie.

5. Aby zdjąć maskę należy chwycić ją za troczki i nie dotykając przodu maski wyrzucić ją do zamykanego pojemnika. Po zdjęciu maski należy umyć ręce dokładnie wodą z mydłem, pamiętając że powinno to trwać przynajmniej 20 sekund

Jeśli nie dysponujemy maseczkami chirurgicznymi, maseczkami FFP2 (N95) lub FFP3 (N99) możemy samodzielnie wykonać maseczki z różnych materiałów. W internecie można znaleźć gotowe wykroje, opisy, a nawet tutoriale, jak samodzielnie uszyć maseczki. Ciekawą opcją są maseczki bawełniane z kieszenią np. na wymienny wkład PM2,5.

Trzeba jednak zaznaczyć, że maseczki chirurgiczne mają dużo lepsze dopasowanie od maseczek robionych w domu. Zwiększenie jednak ilości warstw powoduje zmniejszenie przepuszczalności masek.

Z czego najlepiej zrobić maseczkę?

SARS-CoV-2 ma cząsteczki o średnicy 0,05 do 0,2 µm (50-200nm).

W 2013 roku Davies i współpracownicy opublikowali wyniki swoich badań w magazynie Disaster Medicine And Pubic Health Preparedness (Medycyna katastrof i gotowość zdrowia publicznego). Przedstawili w nich nieprzepuszczalność różnych materiałów dla cząsteczek o średnicy 0,02µm (czyli mniejszych od SARS-CoV-2). Skuteczność maseczki chirurgicznej wynosiła 89%, a zwykły szal miał tę skuteczność na poziomie 49%. Oznacza to, że nawet nieprofesjonalnie wykonana maseczka zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem prawie o połowę.

Jak prawidłowo zakładać rękawiczki?

stomatolog Iwona Tomaszewska / Jak prawidłowo zakładać rękawiczki? /Twoje Zdrowie

1. Zakładanie rękawiczek zaczynamy od mycia rąk wodą z mydłem przez przynajmniej 20 sekund.

2. Wyjmujemy jedną rękawiczkę z opakowania i chwytamy za zwiniętą część, która ma być na wysokości nadgarstka. Trzymając tylko za tą część nakładamy rękawiczkę na całą dłoń.

3. Następnie bierzemy drugą rękawiczkę i powtarzamy czynność. W tym miejscu warto pamiętać żeby nie dotykać od tego momentu rękawiczkami twarzy ani maseczki.

4. Jeśli chcemy zdjąć rękawiczki chwytamy zewnętrzną część rękawiczki na wysokości nadgarstka i zdejmujemy wywracając zewnętrzną część rękawiczki do środka. Nadal trzymając rękawiczkę wsuwamy pomiędzy drugą rękawiczkę i dłoń palce i zdejmujemy rękawiczkę wywijając ją na pierwszą rękawiczkę.

5. Zużyte rękawiczki następnie wrzucamy do zamkniętego pojemnika na śmieci.

Artykuł pochodzi z kategorii: Koronawirus

Marcin Czarnobilski

Iwona Tomaszewska