Początek wiosny to trudny okres dla wielu alergików, których męczą katar, kaszel czy piekące oczy. Gdy nie zdążyło się z odczulaniem, a uniknięcie kontaktu z alergenem jest nieuniknione – trzeba sobie jakoś radzić. Oto sprawdzone sposoby dla uczulonych na pyłki traw i drzew.

Napadowe kichanie, kaszel, wodnisty katar, a w poważniejszych przypadkach - zapalenie spojówek, zmiany skórne i duszności. To najbardziej typowe objawy alergii pyłkowej.

Pyłki mogą nas dopaść wszędzie. Nie tylko na wsi czy na łonie natury.

To nie jest tak, że w miejscach wypoczynku na łonie natury pyłki będą, a w mieście nie. Pyłki są wszędzie, gdyż wiatr przenosi je na bardzo duże odległości. Różnica jest taka, że poza miastem stężenie może być większe. Ten okres to przede wszystkim narażenie, jeszcze, na pyłek drzew, np. brzozy. Natomiast od połowy maja trzeba spodziewać się pyłków traw - mówi alergolog dr Marcel Mazur.

Nieleczona alergia grozi ciężkimi powikłaniami jak: przewlekłe zapalenie zatok, czy astma oskrzelowa.

W jednym sezonie mamy np. tylko katar i łzawienie z oczu. Ale w następnym sezonie może dojść astma oskrzelowa, czyli duszność, kaszel albo też zapalenie zatok. To są już powikłania nieleczonej alergii. Dodatkowo mogą rozwijać się następne uczulenia - ostrzega w rozmowie z RMF FM prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jakie pyłki są najbardziej uczulające dla alergików? To przede wszystkim pyłki traw. Na drugim miejscu drzewa, szczególnie brzoza. Następnie chwasty, szczególnie bylice - wylicza alergolog.

>>>SPRAWDŹ STĘŻENIE PYŁKÓW W SWOJEJ OKOLICY<<<

Jak pozbyć się groźnych alergenów, czyli codzienna walka z pyłkami w praktyce:

  • Czapki z daszkiem, kapelusze i okulary przeciwsłoneczne pozwolą ograniczyć dostęp pyłków do oczu.


  • Sprawdzajmy w aplikacjach w telefonie nie tylko tradycyjną pogodę, ale też tę dla alergika.


  • W okresie silnego pylenia zrezygnujmy z jazdy na rowerze, bo podczas wysiłku fizycznego wpada do płuc więcej alergenów i może to się skończyć atakiem astmy sezonowej.


  • Miejmy przy sobie sól fizjologiczną i w ciągu dnia co jakiś czas przepłukujmy nią nos i oczy.


  • Kierowcy nie powinni otwierać okien w samochodach. Klimatyzacja wyposażona w specjalne filtry jest w stanie zatrzymać ponad 90 procent alergenów.


  • Zaraz po powrocie do domu, powinno się spłukać alergeny nie tylko myjąc ręce, twarz, ale również włosy, śluzówki nosa przepłukać wodą morską, a oczy sztucznymi łzami. Zmieńmy też ubranie na to "domowe".


  • Mieszkanie można wietrzyć dopiero wieczorem, wtedy stężenie pyłków jest najmniejsze.