Dieta a nowotwór prostaty. Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko choroby?

Środa, 25 listopada 2020 (13:30)

Nienasycone kwasy tłuszczowe i przeciwutleniacze - te składniki w diecie według badań mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka prostaty. Właśnie o tym nowotworze mówimy w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM".

Wśród produktów polecanych przez lekarzy są pomidory, na przykład w formie zupy albo soku, oraz papryka. Te warzywa zawierają likopen. Badania pokazały, że pacjenci, u których już zdiagnozowano nowotwór prostaty, którzy przyjmowali ten związek mieli niższe stężenie PSA oraz mniejszy guz

Likopen a stężenie PSA

Jak podaje Polska Liga Walki z Rakiem, w czasie badań laboratoryjnych nad likopenem zaobserwowano zmiany w podziałach komórek raka prostaty pod wpływem likopenu, prowadzące do ich mniejszego wzrostu. Eksperci podkreślają też, że odnotowano niższe stężenie cholesterolu pod wpływem likopenu w komórkach raka prostaty, prowadzące do ich mniejszego wzrostu oraz większego zniszczenia.

"Rak prostaty to nie wyrok". Jak wygląda leczenie?

Każdego roku w Europie rozpoznaje się pół miliona nowych przypadków nowotworu gruczołu krokowego. To najczęściej występujący rak, wywodzący się z układu moczowego i moczowo - płciowego u mężczyzn. W cyklu Twoje Zdrowie w Fakatch RMF FM o badaniach, leczeniu i życiu po diagnozie mówi nam prof.... czytaj więcej

Specjaliści podkreślają, że w badaniach często pojawiają się przypuszczenia, że łączenie likopenu ze standardową terapią onkologiczną może pomagać w zatrzymaniu rozsiewu komórek raka prostaty w większym stopniu niż wyłączne leczenie standardowe. "Likopen podawany wraz z lekiem onkologicznym może blokować sposób, w jaki insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF) jest wchłaniany przez komórki, hamując ich rozsiew" - czytamy na stronach Polskiej Ligi Walki z Rakiem. 

Takie wnioski potwierdziły badania prowadzone na modelach zwierzęcych, w tym na myszach. Myszy, którym wszczepiono komórki raka prostaty zachowujące się jak komórki ludzkiego raka, karmione były granulkami likopenu lub przecierem pomidorowym. U myszy karmionych granulkami likopenu obserwowano większy spadek wskaźników raka prostaty w porównaniu do myszy karmionych przecierem pomidorowym. 

Planując jesienny obiad albo kolację warto pamiętać też o błonniku. Błonnik, czyli włókno pokarmowe to składnik warzyw, owoców, ale przede wszystkim także produktów z mąki z pełnego przemiału, takich jak chleb razowy, czy makaron, płatki owsiane, brązowy ryż jest także ważnym składnikiem przeciwnowotworowej diety.

PRZECZYTAJ O NAJWAŻNIEJSZYCH ZASADACH PRZECIWNOWOTWOROWEJ DIETY TUTAJ

Nie tylko dieta. Ważny styl życia

Poza dietą ważny jest cały styl życia - przypomina prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego Adam Maciejczyk. Pomaga na pewno aktywność fizyczna, a także unikanie palenia papierosów, to też ważny element w prewencji raka prostaty - dodaje. 

Lekarze podkreślają, że dieta, która zmniejsza ryzyko nowotworu powinna być urozmaicona. Najnowsze badania prowadzone w tym kierunku dotyczą wpływu na ryzyko nowotworu spożywania zielonej herbaty i ryb. Wstępne wnioski wskazują, że te produkty też działają korzystnie na zdrowie mężczyzn.

Granaty a rak prostaty

Najnowsze badania wskazują, że dieta niskotłuszczowa jest korzystna przede wszystkim dla kobiet. Po dwóch dekadach zaobserwowano, że stosowanie takiej diety zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. czytaj więcej

Interesujące wnioski dotyczą też działania granatów na różne komórki nowotworowe. "W badaniu nad trzynastoma składnikami granatów zaobserwowano, że niektóre z nich mogły spowalniać wzrost i rozsiew komórek raka prostaty i niszczyć je. Dowiedziono, że wyższe dawki są bardziej skuteczne. Zaobserwowano, że najsilniejsze działanie niszczące na komórki wykazywał kwas punikowy (związek bioaktywny znajdujący się w nasionach granatu)" - można przeczytać w opracowaniach onkologów.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ANGLOJĘZYCZNYCH ARTYKUŁÓW O WPŁYWIE ODŻYWIANIA NA RYZYKO NOWOTWORU PROSTATY

"Trzy rodzaje komórek raka prostaty poddano działaniu wyciągu z granatów, soku z granatów lub dwóch zawartych w nich związków bioaktywnych. We wszystkich przypadkach zastosowane produkty z granatów zwiększały śmiertelność komórek i zmniejszały ich rozsiew. Większe dawki były bardziej skuteczne. W przypadku komórek, których wzrost zależał od androgenu (męski hormon płciowy), produkty granatów wpływały na sposób działania tego hormonu" - podkreślają przedstawiciele Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Artykuł pochodzi z kategorii: Zdrowe odżywianie

Michał Dobrołowicz

Marcin Czarnobilski