Wszyscy wiemy, że w obecnej sytuacji powinniśmy zostać w domach. Niezwykle ważnym jest, aby w tym trudnym czasie odpowiednio o siebie dbać - istotna jest higiena, zbilansowana dieta oraz baczna obserwacja stanu zdrowia. Monitorowanie objawów, parametrów życiowych i samopoczucia może pomóc w szybkim wykryciu choroby, także zarażenia koronawirusem.

Równocześnie dostęp do służby zdrowia i kontakt z personelem medycznym jest teraz bardzo utrudniony. Comarch HealthNote to aplikacja, która w bezpieczny sposób usprawnia wymianę informacji pomiędzy pacjentami a lekarzami.

Comarch HealthNote - internetowa książeczka zdrowia w czasie pandemii

Aplikacja Comarch HealthNote dostępna jest bezpłatnie w Google Play i App Store. To nowoczesna, mobilna wersja książeczki zdrowia. Możemy w niej gromadzić całą dokumentację medyczną, wprowadzać pomiary parametrów zdrowotnych (np. glikemia, ciśnienie tętnicze, puls, temperatura ciała) i notować niepokojące symptomy.Wszystkie te funkcje są bardzo przydatne w czasie pandemii koronawirusa. Przy wprowadzaniu każdego pomiaru parametru dowiadujemy się, czy jest on prawidłowy. System automatycznie tworzy intuicyjne wykresy, dzięki czemu natychmiast widać, jak zmienia się stan zdrowia.

Ocena ryzyka zarażenia koronawirusem

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w aplikacji pojawiła się nowa funkcja - ankieta do oceny ryzyka zarażenia koronawirusem. Użytkownik odpowiada na kilka prostych pytań dotyczących symptomów i otoczenia, a system na podstawie odpowiedzi estymuje stopień zagrożenia, przedstawia zalecenia i informuje o dalszych krokach. Ankieta została stworzona według aktualnych wytycznych WHO, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoriatu Sanitarnego.

Monitoruj objawy COVID-19

Wśród parametrów zdrowotnych i objawów związanych z koronawirusem, które można monitorować w aplikacji Comarch HealthNote, są m.in.:

·        Temperatura ciała

Regularna kontrola temperatury ciała pomaga obserwować rozwój procesów chorobowych i reakcji odpornościowej organizmu. Przy infekcjach wirusowych, takich jak COVID-19, temperatura ciała najczęściej wzrasta. Zazwyczaj podnosi się nieznacznie i występuje tzw. stan podgorączkowy (37,0-37,9°C), czasem jednak pojawia się wysoka gorączka. Jest to stan wyjątkowo niebezpieczny dla organizmu, który może wymagać hospitalizacji.

·        Puls

Puls, czyli częstotliwość bicia serca, może przyspieszać w czasie infekcji, zwłaszcza przy gorączce i trudnościach z oddychaniem. Do jego pomiaru można używać ciśnieniomierza elektronicznego, pulsoksymetru lub zmierzyć go ręcznie, przykładając palce po wewnętrznej stronie nadgarstka. Po wyczuciu tętna należy liczyć uderzenia serca w ciągu minuty (lub przez 30 sekund, a następnie pomnożyć tę ilość przez 2).

·        Kaszel i ból gardła

Ból gardła i suchy kaszel są jednymi z pierwszych objawów, które występują u osób zarażonych koronawirusem. Warto pamiętać, że regularna kontrola tych dolegliwości pomoże w diagnostyce m.in. alergii czy innych chorób górnych dróg oddechowych.

·        Ból w klatce piersiowej i duszność

Oba symptomy są ściśle związane z ciężkim przebiegiem COVID-19. Ból występuje najczęściej w trakcie oddychania i kaszlu, w niektórych przypadkach pojawia się także krew (tzw. krwioplucie). Pacjenci z tymi symptomami najczęściej wymagają opieki specjalistycznej.

·        Osłabienie i ból stawów/mięśni

Osłabienie, zmęczenie oraz ból mięśni i stawów to dolegliwości typowe dla infekcji wirusowych i bakteryjnych. Występują u większości osób zarażonych koronawirusem. Z kolei przewlekłe osłabienie i bóle stawów mogą świadczyć np. o anemii i chorobach autoimmunologicznych, dlatego warto obserwować te objawy.

·        Katar

Katar nie jest najczęstszym objawem COVID-19, ale występuje przy części zakażeń. Uciążliwy nieżyt nosa może być także objawem alergii i zapalenia zatok.

·        Objawy ze strony układu pokarmowego

Wiemy, że część chorych na COVID-19 nie ma typowych objawów zarażenia koronawirusem, ale pojawiają się u nich dolegliwości takie jak biegunka i wymioty. One także mogą być niebezpieczne dla organizmu, dlatego należy je monitorować.

Udostępnianie informacji lekarzom

Aplikacja Comarch HealthNote umożliwia bezpieczne i proste udostępnianie danych lekarzom. Wprowadzone dokumenty można przesłać e-mailem lub wystawiając je na dysk (np. Google Drive). Użytkownik może także zrobić zrzuty ekranu dotyczące wprowadzonych parametrów zdrowotnych i objawów, a następnie wysłać je lekarzowi np. SMSem lub e-mailem. Lekarz z łatwością zobaczy rozwój choroby, pomiary poza normą i występujące objawy. Wszystkie informacje można udostępnić także w trzech prostych krokach w trakcie wizyty lekarskiej:

1.    W trakcie wizyty u lekarza poproś o otwarcie strony healthnote.pl/dla-lekarza

2.    Otwórz aplikację Comarch HealthNote i przejdź do zakładki "Udostępnij"

3.    Zeskanuj kod QR widoczny na stronie internetowej

 

Pełna i aktualna historia zdrowia w Twoim smartfonie

Z Comarch HealthNote cała historia zdrowia jest zawsze pod ręką - w smartfonie. Nie ma możliwości zgubienia lub zapomnienia ważnych informacji medycznych. Aplikacja jest całkowicie darmowa, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Co ważne, aplikacja Comarch HealthNote jest cały czas rozwijana i już niedługo wprowadzone będą kolejne, bardzo przydatne funkcje.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i dowiedz się więcej na temat nowych technologii medycznych w czasie pandemii koronawirusa.