Jeden na sześć przypadków HIV w Europie jest diagnozowany u osób w wieku powyżej 50 lat - wynika z najnowszych badań opublikowanych przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w czasopiśmie "The Lancet". W latach 2004-2015 liczba zdiagnozowanych w tej grupie wiekowej wzrosła o 2,1 proc. Osoby te stanowią 17,3 proc. wszystkich, u których w 2015 roku wykryto wirusa HIV.

Zdjęcie ilustracyjne /Piotr Bułakowski /RMF FM

Autorzy badań uważają, że programy profilaktyczne powinny być ukierunkowane nie tylko na osoby młode, ale również te po 50. roku życia. Nasze badania pokazują nowy kierunek, w którym rozwija się epidemia HIV - mówi Lara Tavoshi, naukowiec z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Musimy rozwijać kampanię profilaktyczną wśród ludzi starszych - tłumaczy Tavoshi w rozmowie z CNN.

Badacze wskazują, że większość zakażeń dotyczyła osób heteroseksualnych. 

Autorzy badania przeanalizowali dane pochodzące z 31 europejskich krajów, które trafiły do europejskiego systemu nadzorowania (ang. European Surveillance System - TESSy). Dane dotyczyły liczby zakażeń wirusem HIV wśród osób powyżej 15. roku życia.

Wskaźnik zakażeń wzrósł w 16 krajach

Wskaźnik wykrywanych zakażeń HIV u osób wieku 50 lat i więcej wzrósł w 16 krajach, w tym w Niemczech, Irlandii i Belgii. W trzech państwach, gdzie wskaźnik był najwyższy - Estonia, Łotwa i Malta - na 100 tysięcy osób powyżej 50. roku życia zdiagnozowano ponad 7 nowych przypadków. W tych krajach wzrosła również liczba zakażonych w wieku 15-49 lat.

Z kolei w kilku innych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii, liczba rozpoznań wśród młodych ludzi zmniejszyła się, jednak wzrosła w przypadku ludzi starszych. Zdaniem Tavoshi, to może być efekt udanych kampanii, które jednak były skierowane bezpośrednio do młodych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zajmuje się ochroną przed chorobami zakaźnymi w Europie. Centrum analizuje i interpretuje dane z krajów UE dotyczące 52 chorób zakaźnych przy pomocy europejskiego systemu nadzorowania. Udziela też porad naukowych rządom krajów UE i instytucjom unijnym. ECDC zajmuje się także wczesnym wykrywaniem i analizą potencjalnych zagrożeń dla zdrowia.

(ł)