Urodzony w 25. tygodniu ciąży Szymek jest najmniejszym do tej pory wcześniakiem urodzonym w szpitalu klinicznym nr 2 na Pomorzanach. Jest też najmniejszym wcześniakiem w całym Szczecinie. Chłopiec miał zaledwie 30 cm długości i ważył 400 gramów. Dziś waży już ponad 2,5 kg i jeszcze w tym tygodniu będzie mógł wrócić z mamą do domu.

Ciąża pani Kamili przebiegała bezproblemowo. W 25. tygodniu pojawiły się u niej wysokie ciśnienie, białkomocz i cukrzyca. Kobieta z Kołobrzegu została przewieziona do Kliniki Położnictwa i Ginekologii SPSK nr 2 w Szczecinie.

Mimo że stan ciężarnej ustabilizował się, konieczne było rozwiązanie ciąży ze wskazań położniczych. Dziecko nie rosło i istniało zagrożenie jego życia.

Szymon urodził się 27 września przez cesarskie cięcie. Był skrajnym wcześniakiem, miał 30 cm długości i ważył 400 gramów. Dziecko w tym tygodniu ciąży powinno ważyć dwa razy tyle. Chłopiec mieścił się w dłoni, a jego stan był ciężki, dlatego trafił na oddział intensywnej terapii.

Dziewięć tygodni pod respiratorem

Wcześniak był podłączony do respiratora przez 9 tygodni, później - przez kolejne dwa tygodnie - wymagał nieinwazyjnego wsparcia oddechowego. W swoim życiu chłopiec przeszedł już dwa zabiegi laseroterapii, ponieważ wystąpiła u niego retinopatia. Po raz pierwszy w historii szpitala tak małemu dziecko podano również lek dogałkowo.

Szymek razem z mamą szpital opuszczą najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Dziś waży już ponad 2,5 kg i jest w dobrym stanie.

Lekarze podkreślają, że w jego dojściu do zdrowia ogromną rolę odegrała matka. Jej obecność i mleko były dla chłopca najlepszym lekarstwem.

W szpitalu na Pomorzanach już wcześniej urodził równie mały wcześniak. W 23. tygodniu ciąży przyszedł na świat chłopiec ważący 510 gramów. Rozwija się dobrze i regularnie odwiedza zespól kliniki podczas Dnia Wcześniaka.

Wcześniakami są dzieci między 22. a 37. tygodniem ciąży. Poród przed 28. tygodniem ciąży określany są jako skrajne wcześniactwo.

(ł)