Szpitale będą miały obowiązek raportować, jak leczą pacjentów onkologicznych. Jeszcze w tym roku w życie wejdzie rozporządzenie, które sprawi, że NFZ będzie zbierał informacje o tym, jak konkretne placówki opiekują się chorymi na nowotwory. Taką zapowiedź w czasie Letniej Akademii Onkologicznej w Warszawie złożył wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Resort przygotowuje dokument w tej sprawie.

Celem zmiany jest znalezienie szpitali i centrów onkologii, które leczą skuteczniej. Tak aby właśnie do tych placówek trafiały większe pieniądze. Ta zmiana podoba się pacjentom.

W końcu ośrodki będą musiały się wyspowiadać, kogo leczą i jak leczą. Ośrodki zaraportują, że mają pacjenta w konkretnym stadium choroby i jakie procedury w związku z tym wdrożą - podkreśla Wojciech Wiśniewski z Fundacji Pacjentów Onkologicznych.

Pacjentom podoba się to, że szpitale będą dostawać pieniądze nie tylko za liczbę wykonanych świadczeń, ale też za jakość ich realizacji.

Minister będzie mógł wykluczyć z systemu leczenia placówkę, która leczy pacjentów w sposób niezgodny ze standardami. To ważna zmiana, o którą walczyliśmy od dawna składając szereg petycji, choćby dotyczących stworzenia rejestrów leczenia nowotworów dotyczących konkretnych placówek - dodaje Wojciech Wiśniewski.

(nm)