Cera każdego z nas ma inne potrzeby i wymagania. W sklepach kosmetycznych i drogeriach odnajdziesz różnorodne produkty – polskie kosmetyki naturalne, konwencjonalne artykuły krajowe i zagraniczne. Świadomy dobór odpowiedniej pielęgnacji nie jest prostą sprawą, ale warto poświęcić jej trochę uwagi. Zadbana, zdrowa i promienna cera to klucz do pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia.

Kosmetyki naturalne a konwencjonalne

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne. Nie ma się co dziwić - zawarte w nich substancje aktywne pozyskiwane z natury są delikatne, ale wyjątkowo skuteczne. Kosmetyki naturalne są bezpieczne dla skóry, ponieważ ich składy wolne są od agresywnych detergentów, silikonów, syntetycznych konserwantów, PEG-ów, substancji ropopochodnych i innych, często szkodliwych składników. Bazą kosmetyków naturalnych są natomiast zdrowe oleje, masła, ekstrakty roślinne, które dostarczają skórze witamin, minerałów, składników odżywczych, działają nawilżająco, odżywczo i kojąco.

Polskie kosmetyki naturalne

Zaopatrując się w produkty kosmetyczne, warto zwracać uwagę na te wyprodukowane w naszej ojczyźnie. Kupując produkty spożywcze, chętnie sięgamy po jajka z ekologicznego chowu, owoce od sprawdzonego dostawcy, czy warzywa od znajomego rolnika. Wychodzimy bowiem z założenia, że polskie, naturalne produkty są bardziej wartościowe niż te zagraniczne, które muszą zostać silnie zakonserwowane, aby przetrwać długi transport. Zależy nam też na wsparciu rodzimych przedsiębiorców. Dlaczego więc nie kupować polskich kosmetyków naturalnych, bezpiecznych i zdrowych, pozytywnie działających na skórę? 

Jedną z rodzimych marek produkującą wartościowe, certyfikowane, polskie kosmetyki naturalne jest Resibo. Firma zwraca uwagę na wysoką jakość produkowanych kosmetyków oraz na bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania surowców. W produktach Resibo nie odnajdziesz substancji pochodzenia zwierzęcego - to marka wegańska, która działa z poszanowaniem praw zwierząt i przyrody. W jej ofercie znajdziesz natomiast drogocenne oleje, np.: lniany, manuka, z pestek winogron, z nasion ogórecznika, z czarnej porzeczki, ze słonecznika, a także ekstrakty, m.in.: z dyni, z miechunki, z kurkumy, z papai, ze skórki cytryny oraz masła, w tym: shea, kokum, mango czy cupuacu. Wybieraj spośród dobroczynnych składników i stwórz pielęgnację skrojoną na miarę Twoich potrzeb!

Jak odróżnić polskie kosmetyki naturalne od konwencjonalnych?

Kluczowa jest analiza INCI (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), czyli składu kosmetyku, podanego zgodnie z międzynarodowym nazewnictwem składników kosmetycznych. Znajduje się on na opakowaniu lub etykiecie produktu, a składniki INCI wymienione są w kolejności malejącej: od tego, którego w składzie jest najwięcej, do tych których jest najmniej. Z kolei substancje, których jest mniej niż 1% w składzie produktu, umieszczane są już w dowolnej kolejności.

Chcąc kupić polski kosmetyk naturalny, zwróć uwagę na INCI - dobry produkt powinien posiadać wysoką ilość naturalnych surowców w składzie. Nie sugeruj się przodem etykiet, ponieważ wiele marek umieszcza na nich określenia "eko" czy właśnie "naturalny", pomimo że produkt ma niską zawartość składników naturalnych. Dzieje się tak dlatego, gdyż na gruncie prawa nie istnieje uregulowana definicja "kosmetyku naturalnego" - nazwa ta jest więc często nadużywana.

Kosmetyki a środowisko

Produkty naturalne wyróżnia nie tylko skład, ale także proces produkcji. Polskie, naturalne marki kosmetyczne - jak np. Resibo - zwracają uwagę na to, aby procesy te (m.in. pozyskiwanie surowców) były jak najbardziej przyjazne dla naturalnego środowiska. Producenci naturalnych kosmetyków dbają również o to, by opakowania produktów były wykonane z materiałów biodegradowalnych z możliwością ich ponownego wykorzystania.

Szacunek i troska o środowisko naturalne powinna być priorytetem każdego z nas, ponieważ codziennie czerpiemy z jego zasobów. Warto więc podejmować nawet małe działania, które przysłużą się ochronie przyrody. Kupując polskie kosmetyki naturalne, nie tylko skutecznie zadbasz o swoją skórę, ale też wesprzesz rodzime marki i nie przyłożysz ręki do cierpienia zwierząt czy dewastacji środowiska naturalnego.