"Premier Beata Szydło spotka się z protestującymi lekarzami-rezydentami pod warunkiem, że młodzi medycy przerwą głodówkę" - zapowiada w rozmowie z reporterem RMF FM rzecznik rządu, Rafał Bochenek.

To już 9. dzień głodówki rezydentów. Ich wczorajsze rozmowy z ministrem zdrowia nie przyniosły porozumienia. Protestujący oczekują spotkania z Beatą Szydło. 

Pani premier jasno się wyraziła, iż chętnie spotka się z lekarzami, jeśli zaprzestaną strajku głodowego - mówi Michałowi Dobrołowiczowi rzecznik rządu.

Według Rafała Bochenka, wszystko zależy od tego, co zrobią teraz rezydenci. Rzecznik rządu dodaje, że oczekuje elastyczności ze strony lekarzy rezydentów, bo "na tym polega konstruktywna dyskusja i wypracowanie kompromisu". 

Rezydenci odpowiadają, że są gotowi przerwać głodówkę, ale tylko pod warunkiem, że już teraz poznają konkretną propozycję miejsca i terminu spotkania z premier Szydło i z przedstawicielem ministerstwa finansów, z którymi będą mogli rozmawiać o nakładach na ochronę zdrowia.

Taka formuła, gdzie druga strona mówi, że nie ma prerogatyw do podejmowania wiążących decyzji, uznaliśmy, że jest nieodpowiednia i do niczego nas nie doprowadzi. Stąd apel i prośba o spotkanie z panią premier Beatą Szydło, która jako jedyna może pomóc polskiej ochronie zdrowia - mówił Jarosław Biliński, lekarz rezydent. Jesteśmy ciągle gotowi do rozmów, czekamy na informację ze strony rządu - dodał.

Rozmowy bez efektów

Lekarze rezydenci swój protest głodowy prowadzą w holu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący lekarze domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Kolejnymi postulatami są: zmniejszenie biurokracji, skrócenie kolejek, zwiększenie liczby pracowników medycznych, poprawa warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

Rozmowy z protestującymi rezydentami nie przyniosły porozumienia - powiedział dziennikarzom wieczorem po spotkaniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Mediacje uważamy za zakończone; nie osiągnięto porozumienia. Ta forma rozmowy z ministrem wyczerpała się, czekamy na rozmowy z panią premier - powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski.

(ag)