Sezon jesienno-zimowy w wielu regionach Polski jest równoznaczny ze smogiem. Równocześnie wzrasta ryzyko pojawienia się w domu zarodników pleśni i grzybów. Czy można z nimi skutecznie walczyć, nie robiąc generalnego remontu? Okazuje się, że można.

Jak działa oczyszczacz powietrza

Klasyczny oczyszczacz powietrza działa jak odkurzacz - wciąga powietrze, oczyszcza i wypuszcza. Różnica polega na tym, że odkurzacz służy do oczyszczania powierzchni płaskich, oczyszczacz odświeża to, co niewidoczne, czyli powietrze.

Obrazowo rzecz ujmując, powietrze jest wprowadzane do oczyszczacza, filtrowane za pomocą pojedynczych filtrów lub rozbudowanego systemu filtracyjnego (np. 3 filtry odpowiedzialne za różne rodzaje zanieczyszczeń) i wypuszczane. W przypadku osób z alergiami jednym z filtrów powinien być filtr HEPA, który wychwytuje drobne alergeny, np. pyłki. Efekty nie są widoczne, są za to bardzo dobrze wyczuwalne. Już w niedługim czasie po uruchomieniu oczyszczacza można zauważyć wyraźną zmianę w jakości powietrza - jest lżejsze, łatwiej się nim oddycha, a oddychanie pełnymi płucami staje się czymś oczywistym.

Ponadto regularne używanie oczyszczacza pozwala pozbyć się uciążliwego alergicznego nieżytu nosa, kaszlu, łzawienia oczu i duszności. Tymczasem nieleczona alergia może doprowadzić do astmy, a jedną z jej konsekwencji, poza oczywistymi dusznościami, jest zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Warto zaopatrzyć się w oczyszczacz nawet wówczas, gdy objawy występują tylko przez kilka miesięcy w roku.

Wybierając oczyszczacz powietrza, trzeba koniecznie zwrócić uwagę nie tylko na jego funkcje i rodzaj zastosowanych filtrów, ale też na wydajność. Oczyszczacz musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym będzie pracował, inaczej nie będzie skuteczny.

Masz w domu grzyb lub pleśń? Potrzebujesz oczyszczacza!

Dlaczego oczyszczacza, a nie samego osuszacza? To prawda, że zarodniki pleśni i grzybów potrzebują wilgotnego środowiska, żeby się namnażać. Prawdą jest też, że gdy osuszymy powietrze, będą miały bardzo utrudnione zadanie. Jednak w ten sposób zniwelujemy zaledwie skutek, a nie przyczynę. To, że na ścianach nie będzie ciemnego nalotu, nie oznacza, że pozbyliśmy się z domu zarodników grzybów i pleśni. One nadal unoszą się w powietrzu i tylko czekają na sprzyjające warunki, by natychmiast zacząć się mnożyć. Tymczasem oczyszczacz wychwyci te zarodki z powietrza i skutecznie je usunie.

Pleśnie, grzyby i smog - wróg nie tylko alergików

Walka ze smogiem, grzybami i pleśnią w żadnym domu nie jest pozbawiona sensu. Są osoby, które uważają, że skoro nie mają problemów zdrowotnych, to problem ich nie dotyczy. To nie jest prawda. Problemy zdrowotne mogą się pojawić w każdym momencie, a długotrwałe wdychanie grzybni na pewno nie jest dla nikogo zdrowe.

Ponadto trzeba zauważyć, że objawy chorobowe mogą być mylnie interpretowane. To nie tylko klasyczne stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych, ale też osłabienie, ból głowy i mięśni, gorączka, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy ze snem. Tych objawów na ogół nie łączymy z jakością powietrza w pomieszczeniu, tymczasem odgrywa ono kluczową rolę nie tylko w przypadku osób uczulonych na grzyby i pleśnie.

Co może świadczyć o złej jakości powietrza w domu? Wystarczy zrobić prosty test - jeśli w miejscu pracy czujemy się dobrze, a po powrocie do domu ogarnia nas zmęczenie i senność, to niekoniecznie jest to efekt przepracowania. Warto zastanowić się nad kupnem dobrego oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza z technologią Plasmacluster - wróg nie tylko pleśni i grzybów

Dobre oczyszczacze powietrza są uniwersalne, wychwytują kurz, pył, zarodniki pleśni i grzybów oraz pozostałe alergeny. Ale to nie wszystko, czego możemy oczekiwać. Dzięki innowacyjnej technologii Plasmacluster, obecnej w oczyszczaczach marki Sharp, która wykorzystuje naturalnie występującą w powietrzu wodę, rozkładając ją na dodatnie jony wodoru i ujemne jony tlenu, możliwe jest neutralizowanie wirusów i bakterii. Sama jonizacja powietrza nie jest niczym nowym. Jony dodatnie i ujemne są stale obecne w naszym otoczeniu.. Ponieważ powierzchnia patogenów w dużej mierze zbudowana jest z białka niezbędnego do istnienia tychże, wystarczy je uszkodzić, by cały wirus był bezbronny. Tu do akcji wkraczają rodniki OH, które wychwytują z białka dodatkowy atom wodoru i "wracają" do powietrza jako cząsteczki wody. To w pełni bezpieczna i niezwykle skuteczna technologia.

Co jeszcze może zrobić dla ciebie oczyszczacz powietrza Sharp?

Oczyszczacz powietrza nie tylko fizycznie usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dzięki unikalnym funkcjom oczyszczacze powietrza Sharp potrafią także:

- usuwać nieprzyjemny zapach z powietrza, tkanin i obić - bezcenne w domu palacza,

- nawilżać powietrze i monitorować stopień wilgotności,

- monitorować powietrze na obecność alergenów i usuwać je w razie potrzeby,

- usuwać popularne "naelektryzowanie" z telewizorów, komputerów, laptopów i innych urządzeń elektrycznych. Przekłada się to na ich czystość, bo naelektryzowane urządzenia przyciągają kurz, ponadto długotrwałe przebywanie w pobliżu takich urządzeń nie jest korzystne dla zdrowia.

Przy tym wszystkim niezwykle istotne jest, że oczyszczacz powietrza Sharp pracuje bardzo cicho.