Objawy AZS. Jak dbać o skórę atopową?

Artykuł sponsorowany
Poniedziałek, 7 grudnia 2020 (12:00)

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry - wiele osób, słysząc tę diagnozę, uznaje, że został na nich wydany wyrok. Trudno się temu dziwić, ponieważ to schorzenie wiąże się z wieloma symptomami o charakterze nawrotowym. Ponieważ jednak regularnie prowadzone są badania na temat skóry atopowej, uzyskana w ten sposób wiedza pozwala na opracowanie sposobów na skuteczne zwalczanie objawów z AZS. Jednym z najważniejszych elementów leczenia jest oczywiście pielęgnacja. O czym pamiętać?

Chociaż na przestrzeni ostatnich latach udało się zgromadzić bardzo dużo informacji na temat AZS, to jednak dokładne podłoże tej choroby wciąż nie jest znane. Jest pewne, że atopowe zapalenie skóry jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie, dlatego też dziecko może odziedziczyć tę przypadłość po rodzicach. Wynika to z mutacji genów, które odgrywają zasadniczą rolę w procesach zapalnych - może to prowadzić nie tylko do atopii, ale także do łuszczycy, astmy czy też reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Do rozwoju AZS przyczynia się także połączenie defektu naskórka oraz zaburzona praca układu autoimmunologicznego. U osób zdrowych, w razie kontaktu z substancją potencjalnie drażniącą, w organizmie zostają wytworzone przeciwciała IgE. W przypadku atopowego zapalenia skóry tych przeciwciał jest bardzo wiele, a nadmiar skutkuje bardzo gwałtowną reakcją alergiczną.

Pod uwagę należy również wziąć czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie środowiska, zmiany temperatury, wilgotność powietrza oraz długotrwały stres. 

Najczęściej spotykane objawy AZS

Objawy atopowego zapalenia skóry są dość charakterystyczne, co poniekąd ma swoją dobrą stronę: łatwo je zauważyć i rozpoznać, co też znacząco upraszcza diagnostykę przeprowadzoną przez lekarza. Niestety równocześnie symptomy te są na tyle uciążliwe, że przy braku podjęcia konkretnych działań normalne funkcjonowanie może być niemalże niemożliwe.

Wśród objawów wyróżnia się przede wszystkim nadmiernie wysuszoną, szorstką w dotyku skórę, co jest wywoływane przez nadmierną utratę wody z naskórka. Dodatkowo towarzyszy temu uporczywy świąd, który może nasilać się nocą i tym samym utrudniać zasypianie. Skóra nierzadko jest pokryta wysypką i rumieniem, a ponadto może się łuszczyć - zazwyczaj jest to najlepiej widoczne w zgięciach łokci i kolan, jednak warto pamiętać, że lokalizacja zmian w przypadku AZS różni się w zależności od wieku:

  • u noworodków i niemowląt do 1. roku życia znamiona atopowego zapalenia skóry są zauważalne przede wszystkim na twarzy, jednak mogą też z czasem obejmować szyję oraz tułów;
  • u dzieci po 1. roku życia zmiany dotykają wspomnianych zgięć stawowych - poza łokciami i kolanami możemy dostrzec symptomy również w okolicach nadgarstków czy załamaniach szyi;
  • u dorosłych symptomy są najbardziej zróżnicowane, w związku z czym mogą być zlokalizowane na wielu częściach ciała.

Pozostałe symptomy AZS

Pod wpływem AZS skóra może ulegać rogowaceniu przymieszkowemu, czyli tzw. rybiej łusce. Wszelkie pojawiające się zmiany nierzadko nasilają się pod wpływem stresu, a reakcje na kontakt z potencjalnym alergenem są bardzo gwałtowne - przykładowo może się okazać, że nie jesteśmy w stanie nosić ubrań wykonanych z wełny. Ponieważ choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy, symptomy mogą nieco osłabnąć, by po jakimś czasie wrócić ze zdwojoną siłą.

U chorych może też zostać stwierdzona nietolerancja pokarmowa na niektóre produkty oraz nawracające zapalenie spojówek. Problem z oczami to jeden z dość często spotykanych objawów atopowego zapalenia skóry. Pod dolną powieką może pojawić się dodatkowy fałd skóry, z kolei na samych powiekach można dostrzec przebarwienia.

Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do atopii?

Skóra z oznakami AZS jest przede wszystkim przesuszona, dodatkowo towarzyszy jej świąd oraz uczucie ściągnięcia. W związku z tym chorzy odczuwają bardzo duży dyskomfort. Ulgę przy tych dolegliwościach może zapewnić noszenie przewiewnych, luźnych ubrań wykonanych z naturalnych materiałów, które będą ograniczać ryzyko podrażnień.

Przede wszystkim jednak konieczna jest sprawdzona pielęgnacja. Stosowane kosmetyki powinny mieć łagodne i bezpieczne składy, a ich właściwości muszą być kojące, regenerujące i nawilżające. Wszystko po to, by dostarczyć skórze odpowiedniego nawodnienia i ochronić ją przed kolejnymi uszkodzeniami. To sprawia, że gama Lipikar od La Roche-Posay jest wprost stworzona dla osób dotkniętych AZS.

Kremu myjącego Lipikar Syndet AP+ możemy używać podczas codziennych pryszniców i kąpieli. Delikatna formuła wzbogacona masłem shea, niacynamidem oraz wyjątkową substancją aktywną Aqua Posae Filiformis przynosi ulgę suchej, podrażnionej, swędzącej skórze. Produkt jest na dodatek odpowiedni dla całej rodziny, wobec czego można go używać również przy pielęgnacji niemowlęcia.

Po kąpieli zalecane jest użycie kosmetyku nawilżającego, który pomoże wzmocnić naturalną barierę ochronną skóry. Tym samym emulsja nawilżająca Lipikar Fluide znakomicie się sprawdzi. Zapewnia niezbędne ukojenie i nawilżenie, dzięki czemu skóra może odzyskać zdrowy wygląd.

W przypadku wyjątkowo uporczywego swędzenia możemy też punktowo stosować sztyft Lipikar AP+, który uzupełnia lipidy, a przy tym działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.

 

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności