Nowa lista leków refundowanych. Skorzystają pacjenci z nowotworami i po przeszczepach

Niedziela, 1 września 2019 (15:49)

Nowe preparaty dla pacjentek z zaawansowanym nowotworem piersi oraz dla chorych na łuszczycę pojawiły się na obowiązującej od 1 września nowej liście leków refundowanych. Wykaz będzie aktualny przez najbliższe dwa miesiące.

Od 1 września refundowane są też leki dla osób z astmą i obturacyjną chorobą płuc oraz preparaty stosowane w leczeniu padaczki. Po wielu miesiącach starań pacjentów, dostępny będzie też nowoczesny lek dla osób z chorobą Fabry'ego, który - jak tłumaczy profesor Zbigniew Żuber - zmniejsza ryzyko bardzo groźnych powikłań. To ciężkie powikłania sercowe i mózgowe. Poważny problem, pacjenci, którzy są leczeni mają nadzieje na dobrą jakość życia - podkreśla ekspert.

Z bardzo dużej obniżki skorzystają pacjenci stosujący popularny wśród osób po przeszczepach lek Valcyte, którego cena spadła z ponad 930 złotych spadnie do ceny 3,20 złotych.

Dobre informacje dla pacjentów z nowotworem płuc i RZS

Na nowej liście refundacyjnej pojawiło się też sześć nowych odpowiedników gefinitybu (Iressa). Korzystają z nich pacjenci, będący w programie lekowym niedrobnokomórkowego raka płuca. We wrześniowym wykazie pojawił się też niwolumab stosowany przez chorych, zmagających się z nowotworami głowy i szyi. 

O wprowadzenie na listę leków refundowanych tej technologii lekowej apelowała między innymi Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.

Nowe preparaty pojawiły się też na liście bezpłatnych leków dla seniorów. Osoby, które skończyły 75 lat dostaną między innymi medykamenty stosowane przy przewlekłej chorobie płuc i zaburzeniach lipidowych.

Na nowej liście pojawiły się też dwa nowe leki dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów - tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). To preparaty w doustnej formie, które posiadają nowy mechanizm działania - blokują działanie procesu zapalnego indukowango wieloma cytokinami. Nowy wykaz przyniósł też refundację terapii w ramach programu lekowego dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, niestosujących dotychczas chemioterapii.

Całą listę leków znajdziesz TUTAJ>>>

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Michał Dobrołowicz

Sara Bounaoui