Niebieskie światła w Światowy Dzień Autyzmu

Wtorek, 2 kwietnia 2019 (15:42)
Aktualizacja: Wtorek, 2 kwietnia 2019 (20:50)

Niebieski to znak autyzmu. Na całym świecie w tych kolorach podświetlone są dzisiaj reprezentacyjne budowle. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Miasto Lublin od kilku lat włącza się w międzynarodową akcję "Zaświeć się na niebiesko", która ma na celu propagowanie wiedzy na temat potrzeb i problemów osób z autyzmem. W tym dniu, na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami, niebieskim kolorem wieczorem rozświetlone zostało Centrum Spotkania Kultur oraz Stadion Arena Lublin. Przed CSK na Placu Teatralnym odbyło się spotkanie otwarte, integracyjne dla mieszkańców Lublina. Uczestniczyły w nim osoby z autyzmem, ich rodziny oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się pomocą dotkniętym autyzmem. 

Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że oprócz braku należytego wsparcia finansowego ze strony państwowej wciąż problemem jest akceptacja społeczna. Często jej brak wynika z niewiedzy, braku dobrej woli. Jak się dziecko źle zachowuje to od razu komentarze, że źle wychowane. Co to za rodzice? Zaczynają się pogardliwe spojrzenia, komentarze. Ludzie nie chcą zrozumieć, że to autyzm. Czasem jak zwrócą uwagę albo spojrzą to aż przeszywa ciało. To boli - mówi Ewelina Kanadys z lubelskiej Fundacji Wiatraki zajmującej się wspieraniem rodziców w zajmowaniu się dziećmi z autyzmem. Na co dzień mama 4-letniego Leona dotkniętego tą przypadłością. Chcemy pomagać sobie, żyć normalnie, żeby nasze dzieci nie były traktowane jak dziwadła, a tak niestety wciąż się zdarza - dodaje.

Dzieci z autyzmem, niekiedy bardzo dobrze funkcjonują wśród innych zdrowych dzieci, przychodzą jednak sytuacje, gdzie pojawia się dołek i zamykają się w swoim świecie, występują trudne zachowania. Dziecko ma sztywności takie, z którymi nie jest w stanie się uporać samo - dodaje Agnieszka Moraczyńska, mama bliźniaków z autyzmem. Więcej empatii, albo przynajmniej nie wyrażania swojej dezaprobaty dla zachowań, już będzie nam łatwiej. My tak jak wszyscy, którzy mają dzieci chcemy funkcjonować normalnie w społeczeństwie - mówi Jarosław Kanadys, działający w obszarze wspierania osób ze spektrum autyzmu.

Niebieskie światła w Światowy Dzień Autyzmu /RMF FM


Światowy Dzień Autyzmu jest obchodzony corocznie 2 kwietnia we wszystkich krajach wspólnoty ONZ. Autyzm obok AIDS, nowotworów i cukrzycy jest, według ONZ, największym zagrożeniem zdrowotnym dla ludzkości.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Krzysztof Kot

Sara Bounaoui