Naukowcy UJ pracują nad tomografem, który dokładnie wykryje nowotwory

Wtorek, 29 grudnia 2020 (11:20)

To nie science-fiction! Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego pracują nad tomografem pozwalającym na zobrazowanie całego ciała, który będzie w stanie wykryć jednocześnie nowotwory w całym organizmie, a nawet stwierdzić stopień ich złośliwości. Zobacz, co sami mówią o tym przedsięwzięciu.

Tomograf pozwalający na zobrazowanie całego ciała, wykrycie jednocześnie nowotworów w całym organizmie, a nawet stwierdzenie stopnia ich złośliwości  - to cel pracy naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Dążymy do tego, aby lekarz miał jak najwięcej informacji bez konieczności wykonywania operacji. Teraz, aby dowiedzieć się czy w danym miejscu są tkanki nowotworowe, trzeba wykonać biopsję, potem badania histopatologiczne - mówi prof. Paweł Moskal, który wraz z dr hab. Ewą Stępień pracuje nad rozwiązaniem. Przygotowanie nowej metody, nowego urządzenia, jest celem na najbliższych kilka lat.

Nowa jakość diagnostyki

Zgodnie z zapowiedziami, dzięki nowemu rozwiązaniu lekarz będzie mógł na filmie zobaczyć, jak substancja podana pacjentowi jest przyjmowana przez ciało, jak jest metabolizowana. Teraz lekarze oglądają na zdjęciach pojedyncze części ciała, ze zmianami chorobowymi. 

Nowa metoda i nowe urządzenie mają to zmienić i usprawnić diagnostykę nowotworową.


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Katarzyna Staszko