„Drodzy Rezydenci, dialog i spotkanie z Wami są dla mnie bardzo ważne. Proszę o kilka dni cierpliwości” - napisał na Twitterze minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zakończenie protestu lekarzy to najważniejsze wyzwanie, które stoi przed następcą Konstantego Radziwiłła.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski. /Rafał Guz /PAP

O kilka dni cierpliwości poprosił lekarzy rezydentów nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski. Na Twitterze zapewnił, że spotkanie z nimi jest dla niego bardzo ważne.

W liście skierowanym do Łukasza Szumowskiego rezydenci zadeklarowali gotowości do jak najszybszego spotkania oraz przypomnieli główne postulaty, m.in. wzrost nakładów na zdrowie do co najmniej 6 proc. PKB. Lekarze mają nadzieję, że nowy minister zdrowia będzie miał te cechy, których zabrakło Konstantemu Radziwiłłowi, aby osiągnąć porozumienie.

Przypomnijmy, że rezydenci w ramach prowadzonego protestu wypowiadają klauzule opt-out, na mocy których lekarze wyrażają zgodę na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, co pozwala szpitalom na zapewnienie całodobowej obsługi lekarskiej.

Tydzień temu odbyły się rozmowy rezydentów z poprzednikiem Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Nie przyniosły porozumienia.

Łukasz Szumowski jest kardiologiem i profesorem nauk medycznych. Był wiceministrem nauki i podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(mc)