Kraków: Przenosiny Szpitala Uniwersyteckiego. SOR będzie nieczynny

Piątek, 3 stycznia 2020 (14:53)

We wtorek rusza kolejny etap przenosin krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby. Logistycznie będzie najtrudniejszy, gdyż przez całą dobę nieczynny będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy. W stan gotowości postawione zostaną miejskie służby oraz policja. Wszyscy chorzy potrzebujący nagłej pomocy będą kierowani do innych szpitali.

7 stycznia rozpocznie się kolejna tura przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby w Prokocimiu.  Od 7-ej rano przez 24 godziny nie będzie działał szpitalny oddział ratunkowy. 

Pacjenci szukający pomocy w nagłych zachorowaniach będą mogli skorzystać z ośmiu innych SOR-ów i izb przyjęć w Krakowie przy: 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Szpitalach Specjalistycznych im. Dietla, Narutowicza, Rydygiera, Żeromskiego i Jana Pawła II, w szpitalu św. Rafała oraz w ZOZ MSWiA. 

W tym etapie przeprowadzki będziemy przewozić pacjentów w najcięższym stanie: to pacjenci leżący, wentylowani, podpięci do kardiomonitorów. Część z nich będzie wymagała transportu z lekarzem - powiedział dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Przeprowadzka obejmie oddziały: neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, chirurgii urazów wielonarządowych, chorób wewnętrznych i geriatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, urologii i kardiologii. Jak podał dyrektor, to ponad 200 pacjentów. Transporty zaplanowano 7, 8 i 9 stycznia, a przejazdy mają trwać od rana do wieczora. Jak zaznaczył dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego, ten etap przeprowadzki jest o tyle łatwiejszy, że szpital już funkcjonuje w nowym miejscu.

Podobnie jak podczas pierwszej tury przeprowadzki policja będzie eskortowała karetki transportowe, by zapewnić bezpieczeństwo przewozu pacjentów z oddziałów przy ulicach Kopernika, Śniadeckich i Botanicznej. 

Będziemy poruszać się torowiskami i pasami przeznaczanymi dla autobusów. Apelujemy do kierowców, aby zwracali uwagę na przejeżdżające kolumny, które mają pierwszeństwo, jest to też apel do pieszych - mówił komendant miejski policji mł. insp. Zbigniew Nowak. 

Plan przeprowadzki szpitala

Pierwsza tura przeprowadzki odbyła się od 18 do 20 listopada. Do tej pory do Prokocimia przeniesiono kilkanaście z 31 szpitalnych oddziałów. W Prokocimiu docelowo będzie funkcjonować 25 z nich, sześć pozostanie w centrum. Jest jeszcze planowana przeprowadzka dwóch oddziałów: endokrynologii i hematologii, która ma nastąpić do połowy roku.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. "To najnowocześniejszy szpital"

Uroczyście otwarto nową siedzibę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – to najnowocześniejsza i największa placówka medyczna w Polsce i tej części Europy oraz jedna z najnowocześniejszych i największych w Europie. Koszt inwestycji wyniósł 1,2 mld zł. czytaj więcej

Do nowoczesnego budynku, w którym funkcjonowało do tej pory Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof, przeniesione zostaną te oddziały szpitalne, które do momentu zakończenia kolejnego etapu inwestycji w Prokocimiu mają pozostać w centrum Krakowa.

Z końcem marca Szpital Uniwersytecki chce zacząć przekazywanie obiektów opuszczonych w centrum miastu.

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu to jedna z najnowocześniejszych i największych placówek medycznych w Europie. Na 16 ha powstało 10 budynków, w których mieści się 925 łóżek dla chorych, 21 oddziałów klinicznych, 27 specjalistycznych poradni, nowoczesne laboratoria diagnostyczne i zintegrowany blok operacyjny składający się z 24 sal, w tym dwóch sal hybrydowych i transplantacyjnych. Inwestycja trwała cztery lata (z czego pierwszy rok zajęło projektowanie) i kosztowała 1,2 mld zł.


Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Marcin Czarnobilski

Marek Wiosło