Osoba, która zmaga się z dolegliwościami bólowymi, powinna sięgnąć po lek przeciwbólowy. Wiele środków można kupić bez recepty. Wśród nich jest Ketonal, który sprawdza się na lekki i umiarkowany ból. Zobacz, jakie jest zalecane dawkowanie.

Ketonal bez recepty - od kiedy można go kupić bez recepty?

Wiele osób jest zdziwionych, gdy dowiadują się, że Ketonal można kupić bez recepty. Ze względu na silne działanie lek ten przez wiele lat był dostępny wyłącznie z przepisu lekarza. Miało to negatywny wpływ na jego dostępność. Aby to zmienić, producent zwrócił się z odpowiednim wnioskiem do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ze względu na pozytywne opinie o Ketonalu wydane przez ekspertów medycznych podjęto decyzję o dopuszczeniu go do sprzedaży bez recepty. Można go kupić od 1 października 2017 roku. Lek ma nową formułę, dawkę oraz nazwę - Ketonal Active.

Na jaki ból sprawdza się Ketonal bez recepty?

Po Ketonal bez recepty warto sięgnąć, gdy pojawi się ból głowy, zęba, mięśni i stawów, nerwoból, ból pourazowy, przeziębienie, bądź bolesna miesiączka.

Lek ten stosowany jest także w przypadku niektórych przewlekłych schorzeń, które charakteryzują się występowaniem dolegliwości bólowych. Mowa m.in. o reumatoidalnym zapaleniu stawów lub zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Ketonal przeznaczony jest do łagodzenia bólu o lekkim i umiarkowanym stopniu nasilenia.

Pojawiła się obawa, że Ketonal bez recepty nie jest tak skuteczny, jak jego poprzednik dostępny po konsultacji z lekarzem. Nie jest to prawda. Lek ma zmniejszoną ilość substancji czynnej. Jednak nadal jest to dawka terapeutyczna, czyli taka, która przynosi korzyści dla organizmu.

Zalecane dawkowanie

Zalecane dawkowanie Ketonalu zostało ustalone przez producenta leku. Szczegółowe informacje na jego temat znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania. Dopuszczalne jest spożycie jednej kapsułki (50 mg ketoprofenu) raz na 8 godzin, czyli 3 razy na dobę. Środek przeciwbólowy nie może być stosowany dłużej niż 5 dni.

Zwiększenie lub zmniejszenie zalecanej dawki może skutkować tym, że lek nie zadziała prawidłowo lub pojawią się objawy niepożądane. Dlatego podczas jego stosowania należy postępować ściśle według wskazówek zawartych w ulotce dołączonej do opakowania. W razie wątpliwości konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

Dla kogo przeznaczony jest lek?

Ketonal Active jest przeznaczony dla osób, które ukończyły 15 lat i nie są uczulone na żaden ze składników leku. Leczenie objawowe przy jego pomocy nie jest wskazane kobietom w ciąży (zwłaszcza III trymestrze), karmiącym piersią, a także pacjentom chorującym przewlekle i stosującym niektóre farmaceutyki (zwłaszcza metotreksat, lit, kwas acetylosalicylowy). Takie osoby przed przyjęciem Ketonalu powinny zawsze skontaktować się z lekarzem.

Opinie o Ketonalu na forach

Na forach internetowych można znaleźć różne opinie o Ketonalu. Wynika z nich, że jest to chętnie wybierany lek, zwłaszcza na ból mięśni i stawów związany z uprawianiem sportu. Pacjenci cenią go przede wszystkim za szybkie działanie, dzięki czemu dolegliwości bólowe nie wykluczają ich z codziennej aktywności. Dobre zdanie o Ketonalu potwierdza także sondaż przeprowadzony przez KANTAR Polska w 2019 roku. Aż 73% badanych twierdzi, że jest on lepszy od innych farmaceutyków. Zaś ponad połowa jest zdania, że jest to nowoczesny środek i ekspert wśród leków przeciwbólowych.