Dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecko. Dlatego wybór materaca do łóżeczka dziecięcego powinien być dobrze przemyślany. Jaki rozmiar będzie optymalny?

Jaki rozmiar materaca do łóżeczka dziecięcego?

Jeżeli kupiliśmy łóżeczko bez materaca wcześniej, na początku powinniśmy zmierzyć jego długość i szerokość. Dzięki temu zyskamy odpowiedź, jakie mniej więcej wymiary powinien mieć produkt. Należy zaznaczyć, że nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej wielkości. Łóżeczka dziecięce są zazwyczaj produkowane w zbliżonych rozmiarach. Kiedy etap mierzenia mamy już za sobą, możemy przejść do przeglądania dostępnego asortymentu. Warto zauważyć, że wśród standardowych rozmiarów znajdziemy materac do łóżeczka 60x120 oraz 70x140. Jak wybrać odpowiedni? Odpowiedź dadzą nam wymiary łóżeczka. Musimy pamiętać, że rozmiar materaca powinien być idealnie dopasowany do wnęki. Jeżeli wybierzemy zbyt mały wkład, dziecko może niechcący włożyć rączkę lub nóżkę w szparę pomiędzy materacem a łóżeczkiem. Zaleca się, aby maksymalna przerwa wynosiła 2 cm. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji.

Materac do łóżeczka nie może być również za duży. Pofałdowana powierzchnia może doprowadzić do nienaturalnych krzywizn kręgosłupa dziecka. Hilding Anders oferuje swoim klientom trzy różne produkty w takich wymiarach. Każdy z nich wyróżnia się pewnymi właściwościami, ale łączy je jedno. Wszystkie otrzymały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Warto zwrócić uwagę, że dostępne modele materaców różnią się również pod względem cen. Dlatego każdy ma szansę znaleźć bezpieczny produkt dla dziecka w przystępnej cenie.

Czy ważna jest tylko długość i szerokość materaca dla dziecka?

Pamiętajmy jednak, że w przypadku materacy do łóżeczka powinniśmy zwrócić uwagę na trzy parametry. Wśród nich znajdziemy nie tylko długość i szerokość, ale również wysokość materaca. W tej kwestii warto zwrócić uwagę na wagę dziecka. Materacyki dla najmłodszych są zazwyczaj niższe ze względu na kruche i drobne ciało malucha. Najczęściej będzie to około 11-13 cm. W przypadku wszystkich materacy dziecięcych Hilding mamy do czynienia z wysokością wynoszącą 11 cm. Warto zwrócić uwagę, że wkładu do łóżek dla dorosłych mają zazwyczaj grubość między 20 a 30 cm! Różnica jest znacząca.

Kiedy zmienić materac dla dziecka na większy?

Bez wątpienia rozmiar materaca do łóżeczka powinien być również dopasowany do wieku oraz wzrostu malucha. Dzieci bardzo szybko rosną, dlatego zmiana wkładu, a także miejsca do spania będzie nieunikniona. Wyżej wspomniane rozmiary powinniśmy dopasować do stelaża w łóżeczku. Musimy mieć jednak świadomość, że wymiar materaca wyznacza również czas zmian. Materac 120x60 sprawdzi się od pierwszego dnia do około 3 roku życia. W tej kwestii dużo zależy od tego, jak szybko maluch rośnie. W przypadku wkładu 70x140 możemy również wyznaczyć prognozowany czas, do którego materac będzie dobrym rozwiązaniem. Ze względu na większą długość posłuży nam na dłużej. Może być odpowiedni nawet do około 4-5 roku życia. Tym samym mamy odpowiedź, kiedy powinniśmy zamienić materac na większy. 

Jakie wymiary powinien mieć taki nowy materac dla starszego dziecka? W tym przypadku otrzymujemy dużą swobodę. Oczywiście materac również powinien być dobrany do rozmiaru łóżka. Jeśli jednak decydujemy się najpierw na zakup wkładu, wówczas możemy wybierać nawet z rozmiarów charakterystycznych dla materaców, które sprawdzą się już w życiu dorosłym. Przykładem mogą być materace 120x200. Jeżeli nasze dziecko potrzebuje dużo miejsca, aby swobodnie zmieniać ułożenie podczas snu, to rozwiązanie może okazać się idealne. Można wybrać również węższe wkłady, na przykład materac 80x200.

“Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością I skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych."