W zeszłym roku e-recepty weszły do powszechnego użytku. Dzięki temu przepisywanie i wykupywanie leków zajmuje znacznie mniej czasu. Jak zamówić lek na receptę przez internet? Czy istnieje opcja dostawy do domu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

Jak zamówić lek na receptę przez internet?

Zamawianie leków w aptekach internetowych jest coraz popularniejsze. Powstaje też coraz więcej serwisów, które umożliwiają wystawianie recept online bez konieczności osobistej wizyty u lekarza. Jednym z nich jest portal Nasza Recepta, gdzie uzyskanie recepty online zajmuje kilka minut. Realizacja e-recepty w aptece internetowej lub stacjonarnej jest równie szybka i prosta. W przypadku specyfików sprzedawanych bez recepty istnieje możliwość zamówienia ich bezpośrednio do domu. Realizacja e-recepty jest nieco bardziej skomplikowana.

Obecnie polskie prawo nie zezwala na wysyłanie leków wystawionych z przepisu lekarza bezpośrednio do pacjentów, poza wyjątkowymi przypadkami. Przez internet można zamówić wybrany produkt na receptę, jednak należy odebrać go z rąk farmaceuty w wybranej aptece.

Jeżeli lek podlega refundacji, konieczne będzie wypełnienie dodatkowych informacji dotyczących jej wysokości. Wszystkie potrzebne dane znajdziesz na recepcie.

E-recepta dla lekarza stanowi dużą wygodę, ponieważ nie wymaga drukowania. Jednak jeśli zażywasz leki refundowane, warto poprosić go o papierową kopię recepty online lub ściągnąć aplikację służącą do jej odczytu. Należy pamiętać, że refundacji podlegają jedynie recepty wystawione w przychodniach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Realizacja recepty online z dostawą do domu

W niektórych przypadkach przepisane leki można zamówić z dostawą do domu. Jest to duże ułatwienie dla osób, które mają problemy z poruszaniem się. Jakie wytyczne musi spełniać chory, który chce zamówić leki z dostawą do domu?

Zgodnie z nowelizacją Prawa Farmaceutycznego z 2018 wysłanie leków z recepty online bezpośrednio do pacjenta możliwe jest, kiedy posiada on orzeczenie o niepełnosprawności. Głównie ze względu na tę część społeczeństwa, zostały wprowadzone recepty elektroniczne. Pozostałe osoby przy zamówieniu leku z przepisu lekarza przez internet, będą musiały odebrać go w pobliskiej aptece.

Zalety realizacji e-recepty przez internet

Czy w takim przypadku dla większości pacjentów zamawianie leków na receptę w aptekach internetowych nie ma sensu? Bynajmniej! Wiąże się to z dużą wygodą, oszczędnością czasu, a czasem również pieniędzy.

Zwłaszcza mieszkańcy małych miejscowości zyskają na kupnie leków przez internet. Zdarza się, że apteka znajduje się kilka lub kilkanaście kilometrów od miejsca zamieszkania. Leki na receptę często nie są dostępne od ręki. Dlatego warto złożyć zamówienie przez internet, aby nie jeździć do apteki kilka razy. Czas oczekiwania wynosi przeciętnie 24 godziny.

Oprócz tego, farmaceutyki w aptekach internetowych bywają tańsze. Zazwyczaj jest to różnica kilku złotych, jednak przy większej ilości opakowań lub regularnym ich przyjmowaniu pozwala zaoszczędzić spore sumy. Warto wspomnieć, że za odbiór leków w aptece nie są pobierane żadne prowizje czy koszty przesyłki.  

Recepty online bez wątpienia są dużym ułatwieniem - zarazem dla pacjentów, jak i lekarzy. Wystawienie i realizacja e-recepty zajmuje zdecydowanie mniej czasu. Przy zamówieniu leków przez internet masz pewność, że wszystkie potrzebne specyfiki zakupisz za jednym razem. Jest to duża oszczędność czasu, a często również nerwów związanych z kończącym się opakowaniem.