Współczesny świat wymusza na nas określone tempo, które nie zawsze jest zgodne z zaleceniami i prawidłowym rytmem snu, czuwania, odpoczynku. Praca w korporacji, praca zmianowa, mnogość obowiązków domowych, szkolnych, związanych ze studiami, ale przede wszystkim natłok i zbyt szybki przepływ informacji - to wszystko warunki, które mogą prowadzić do problemów z zasypianiem.

Dlaczego sen jest ważny?

Sen jest jedną z najważniejszych życiowych czynności. Stanowi naturalny element dobowego cyklu. Żeby żyć musimy nie tylko jeść, ale też spać. Sen to regeneracja dla ciała i umysłu. Nawet jeśli stan ten wydaje się nam bezproduktywny, niepotrzebny, marnujący nasz czas, który chcielibyśmy spożytkować na coś innego.

Podczas snu nasz organizm wypoczywa, a pamięć się umacnia. Wyspani jesteśmy bardziej skoncentrowani, pełni energii, ale także zdrowsi. Odpowiednia nocna regeneracja, w dobowym cyklu to także sprawność seksualna i fizyczna. Najnowsze trendy w kulturystyce wyraźnie mówią, że bez odpowiednio głębokiego snu, dostarczanego w odpowiedniej ilości godzin, żadne ćwiczenia i suplementy nie będą działać w pełni.

Przez lata badań naukowcy wypracowali określone standardy, które stanowią niezbędny zbiór rekomendacji, dotyczących nie tylko tego, ile powinniśmy spać, ale także w jakich warunkach. Na szczęście szereg badań przyniósł bardzo konkretną wiedzę, dotyczącą tego, jak ułatwić sobie szybką, głęboką i pełnowartościową regenerację.

Jak szybko zasnąć? Czy jest jakiś sprawdzony sposób na sen?

Ogranicz źródła światła

Melatonina, w dużym skrócie, jest hormonem naturalnie wytwarzanym przez nasz mózg. Ułatwia on zaśnięcie. Gdy jednak próbujemy spać przy świetle produkcja melatoniny jest niezwykle utrudniona. Dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie zaciemnienie naszej sypialni. Mówi się, że powinno być w niej tak ciemno, byśmy nie byli w stanie dostrzec (nawet zarysu) wyciągniętej przed siebie ręki. Zaciemniające zasłony są podstawą. Rolety, które całkowicie odcinają światło to rozwiązanie dość kosztowne, ale rekomendowane. Powinniśmy również ograniczyć "naświetlanie się" niebieskimi ekranami naszych urządzeń mobilnych. Zasypianie ze smartfonem albo laptopem nie należy na najlepszych pomysłów. A jeśli już musimy sprawdzać telefon przed snem, dajmy sobie 30 minut rezerwy i totalnego braku aktywności online. Dobrze również, po zmierzchu, ustawić w swoim urządzeniu przyciemniony ekran.

Ćwiczenia i ruch na świeżym powietrzu

Mówi się, że spacer przed snem, to bardzo dobry pomysł. Rzeczywiście. Odpowiednie dotlenienie pomaga nam łatwiej zasnąć. Ogólnie regularny ruch na świeżym powietrzu jest bardzo wskazany. Pamiętajmy również o tym, by nie rzucać się do treningu przed samym snem. Jeśli aktywność jest większa, spróbujmy wykonać ją wcześniej. Tuż przed pójściem spać rekomendowane są raczej lekkie ćwiczenia oddechowe i rozluźniające.

Odpowiednie suplementy

Odpowiednio dobrane suplementy również mogą wspomagać zasypianie. Warto, by miały sprawdzone, naturalne składniki. Dobrym połączeniem jest synteza naturalnych wyciągów z roślin z melatoniną. Tak, melatoninę można suplementować, a badania wskazują, że nie zaburza to naszej własnej produkcji owego hormonu. Przykładem może być preparat Novanoc, w którego składzie znajdziemy między innymi wyciąg z ziela passiflory i liści melisy lekarskiej oraz wspomnianą już melatoninę. Więcej na temat na stronie Novanoc.pl.

Regularny rytm życia codziennego

Dobrze, jeśli nasze codzienne rytuały są stałe, ale też wskazane jest chodzenie spać o podobnych porach. Ważniejsze jest to, by synchronizować również regularne godziny wstawania. Spróbujmy nie zaburzać rytmu snu krótkimi drzemkami, a jeśli już musimy, to raczej do godziny 15:00 i łącznie nie więcej niż godzinę i każdy po milion dwieście.

Odpowiednie powietrze w pokoju, w którym śpisz

Zadbajmy o to, by atmosfera w naszej sypialni była idealna. Temperatura nie może być ani za wysoka, ani za niska. Powietrze powinno być czyste i świeże. Spróbujmy wietrzyć sypialnię na chwilę przed snem. Odpowiednia ilość tlenu jest bardzo ważna. Ważne jest też odpowiednie nawilżenie. Zbyt suche powietrze może męczyć, podobnie jak zbyt wilgotne.

Jedzenie i picie a sen

Spróbujmy nie objadać się przed snem zbyt ciężkimi posiłkami. Oczywiście nikt nie lubi chodzić spać z pustym żołądkiem, ale to lepsze niż poczwórna kolacja. Idealnym rozwiązaniem jest zjedzenie czegoś lekkostrawnego, najpóźniej na trzy godziny przed udaniem się na spoczynek. Koniecznie unikajmy kawy, herbaty i napojów energetycznych. W godzinach wieczornych postawmy na napary z ziół, a im bliżej godzin snu, tym coraz bardziej rezygnujmy z nawadniania się, by nie potem wstawać zbyt często. Jeśli zastanawiamy się jednak, czy wstać w nocy do toalety, czy nie - zawsze skorzystajmy z tej opcji. Sen z pełnym pęcherzem, to sen niepełnowartościowy, bo płytki i nerwowy.

Zrelaksuj się

Jeśli mamy jakieś rytuały, które nas uspokajają - nie bójmy się je zastosować. Jeśli zwykle ciepła kąpiel dobrze nam robi, skorzystajmy z wanny. Jeśli lubimy medytować, posiadamy ulubioną muzykę, która zawsze nas wycisza, koniecznie wdróżmy te elementy w praktykę.

Nie myśl zbyt dużo

Ważne, by nie zaprzątać sobie głowy obowiązkami, pracą, problemami, etc. Starać się oczyścić umysł, odprężyć ciało. Jeśli stresuje nas następny dzień, koniecznie rozpiszmy dokładnie jego plan. Świadomość, że wszystko mamy pod kontrolą, pozwoli nam odciąć się od harmonogramów, terminów, spotkań, zobowiązań.

Odpowiednio zorganizowane miejsce snu

Nie bagatelizujmy naszej sypialni i nie oszczędzajmy na niej. Wygodne łóżko, ergonomiczny materac, miła w dotyku, świeża pościel, to absolutna podstawa. Jeśli dodatkowo uda się nam urządzić naszą "świątynię snu" w pomieszczeniu możliwie jak najbardziej odizolowanym od miejskiego szumu będzie idealnie. Pamiętajmy również, że im bardziej sypialnia jest wyłącznie sypialnią, a nie także biurem, placem zabaw, siłownią, tym lepiej. Podświadomy komunikat "znajdujemy się w pomieszczeniu, w którym się wypoczywa" działa znakomicie na naszą psychikę.