Dzisiaj kolejne spotkanie rezydentów z ministerstwem zdrowia

Poniedziałek, 9 października 2017 (11:00)

Po południu ma dojść do kolejnego spotkania protestujących lekarzy rezydentów z przedstawicielami ministerstwa zdrowia - dowiedział się reporter RMF FM. Od tygodnia w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie młodzi lekarze prowadzą protest głodowy. Dzisiaj też protestem rezydentów ma zająć się Sejmowa Komisja Zdrowia.

Protestujący medycy przede wszystkim liczą na udział premier Beaty Szydło, wicepremiera Morawieckiego lub ich przedstawicieli upoważnionych do podejmowania decyzji. Rezydenci mówią, że rozmowy z ministrem zdrowia są konieczne, ale to ciągle mieszanie herbaty bez dosypywania cukru.

Mówią, że decyzje dotyczące nakładów na ochronę zdrowia muszą zapaść wyżej, a minister ma związane ręce. Dlatego w piątek wieczorem odbyło się spotkanie techniczne, które miało przygotować te dzisiejsze rozmowy. Ale obie strony ustaliły, że nie zdradzają szczegółów kto i gdzie będzie rozmawiał.

Na razie obie strony spotkają się w Sejmie na komisji zdrowia. Tam minister powinien przedstawić informację jakie działania zamierza podjąć, by poprawić sytuację lekarzy rezydentów.

Postulaty rezydentów

Podczas poprzednich rozmów z młodymi lekarzami minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zaproponował, by dodatek 1,2 tys. zł do wynagrodzenia objął lekarzy rozpoczynających rezydenturę na dziewięciu specjalizacjach: chodzi o chirurgię ogólną, choroby wewnętrzne, medycynę rodzinną, medycynę ratunkową, pediatrię, psychiatrię, patomorfologię, onkologię kliniczną i hematologię.

Rezydenci odrzucili tę propozycję. Ich zdaniem "wzrost wynagrodzenia lekarzy rozpoczynających specjalizację, a nie tych, którzy ją kontynuują, jest sprzeczny z zasadami solidaryzmu społecznego i tworzy brak zaufania do państwa jako uczciwego regulatora".

Protestujący podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Lekarzy wspierają przedstawiciele innych zawodów zrzeszonych w Porozumieniu Zawodów Medycznych, m.in. fizjoterapeuci, psychologowie i ratownicy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Mariusz Piekarski