Świat w czasach pandemii wygląda całkiem inaczej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Zamknięte szkoły, kawiarnie, niektóre sklepy i przedsiębiorstwa – to nowa rzeczywistość, do której musimy się przyzwyczaić. Część firm próbuje poradzić sobie z tą trudną sytuacją i za przykładem nauczycieli nauczających przez internet, przenosi swoje usługi właśnie do sieci. Czy w takim razie jest szansa na to, by także szkolenie BLS-AED ukończyć online?

Szkolenie BLS-AED - kto organizuje?

Jedną z największych instytucji organizujących szkolenia BLS-AED jest Centrum Ratownictwa, które na rynku działa już od ponad piętnastu lat. 

W normalnych warunkach szkolenie AED zawsze odbywało się w miejscu wskazanym przez klienta, w dowolnej części Polski. Dziś, kiedy pandemia każe utrzymywać dystans społeczny, jest to znacznie utrudnione. Nie oznacza to jednak, że kurs BLS-AED jest niemożliwy do przeprowadzenia. Z pomocą przychodzi internet. Więcej informacji na ten temat szkoleń online można znaleźć na stronie: szkolenia BLS-AED w Centrum Ratownictwa.

Na czym polegają szkolenia BLS-AED?

Dla osób, które wcześniej nie interesowały się kwestiami związanymi z ratownictwem medycznym, skróty BLS oraz AED mogą być trudne do rozszyfrowania. BLS to z ang. Basic Life Support, czyli zabiegi resuscytacyjne pozwalające utrzymać prawidłowe parametry życiowe w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

AED to kolejny angielski skrót, który oznacza Automated External Defibrillator (Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator). Przenośny defibrylator to urządzenie, które pomaga przywrócić prawidłową akcję serca oraz krążenie w sytuacji zaburzenia tych funkcji w organizmie.

Czy kurs BLS może się odbywać online?

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju Centrum Ratownictwa poszerzyło zakres świadczonych usług i wprowadziło do swojej oferty szkolenia BLS-AED w formie webinarów. Podczas spotkań online instruktorzy poruszają nie tylko kwestie znajdujące w podstawowym zakresie kursu. W ramach pakietu dołączony jest dodatkowy moduł. Można się z niego dowiedzieć o nadzwyczajnych środkach ostrożności, o których należy pamiętać, udzielając pomocy w trakcie trwania pandemii.

Kurs BLS-AED - czego można się nauczyć?

Podstawowy kurs BLS-AED trwa 8 godzin, podczas których omawiane są najważniejsze zagadnienia związane z resuscytacją i obsługą defibrylatora. Kursant dowiaduje się, jakie mogą być przyczyny zatrzymania krążenia oraz jak rozpoznać jego objawy. Instruktor dokładnie wyjaśnia, jak należy się zachować w takiej sytuacji: jak określić stan osoby poszkodowanej, co robić, by udrożnić drogi oddechowe i ocenić oddech. Omówione zostają także najszybsze metody wezwania pomocy i zastosowanie pozycji bocznej u pacjenta.

Podczas kursu instruktor wyjaśnia, jak zorganizować wstępne badania urazowe oraz w jaki sposób przeprowadzić wywiad SAMPLE. Poruszona jest także kwestia urazów tkanek miękkich i narządów ruchu: ran, złamań, stłuczeń czy skręceń.

Kursant zostaje też zaznajomiony z najczęstszymi przyczynami zatrzymania akcji serca oraz krążenia. Dowiaduje się, jak rozpoznawać nagłe stany, takie jak: zawał mięśnia sercowego, napady duszności, napad drgawkowy, omdlenia czy hipoglikemia w przebiegu cukrzycy.

Co jest wliczone w cenę kursu?

Podczas kursu nie ruszając się z domu, poznasz podstawy udzielania pomocy z wykorzystaniem BLS i AED. Nie mniej jednak koszt obejmuje nie tylko zajęcia, ale też certyfikat ukończenia, trwały dostęp do aplikacji mobilnej, ratowniczego centrum geolokalizacyjnego oraz platformy e-learningowej.