Coraz dłuższy czas spędzany przed ekranem komputera, praca przy złym oświetleniu, wiek, a nawet zła dieta – to wszystko ma wpływ na jakość naszego widzenia. Okuliści alarmują – coraz więcej Polaków doświadcza problemów ze wzrokiem. Jak sobie zatem z nimi poradzić?

Zacznijmy od diety

Dieta - wbrew pozorom - może mieć bardzo istotny wpływ na nasz wzrok. Aby prawidłowo dbać o jakość widzenia, należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminę A, B, C i E, luteinę oraz kwasy omega-3. Warto zatem w swoim jadłospisie uwzględnić warzywa takie jak: marchewka, dynia, czerwona papryka, szpinak, kukurydza czy brokuły. Powinniśmy jeść również owoce - borówki, czarne porzeczki, cytrusy, a także inne pokarmy - kurze jaja, gruboziarniste kasze, pieczywo razowe oraz płatki zbożowe. 

Warto tez pomyśleć o zakupie preparatu zawierającego luteinę, dostępnego bez recepty w każdej aptece.

Praca przed komputerem

Wielogodzinne korzystanie z komputera stanowi duże obciążenie dla naszego wzroku. Musimy zatem pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, które mogą nas uchronić przed późniejszymi problemami.

Aby bezpiecznie korzystać z komputera należy patrzeć na jego ekran z odległości 40-50 cm. Jego górna krawędź powinna znajdować się na wysokości naszych oczu. Dla większego bezpieczeństwa na monitor można nałożyć filtr ochronny i zadbać również o dodatkowe źródło światła w pobliżu. Co kilkanaście minut powinniśmy przenieść wzrok z ekranu na jakiś inny obiekt, a w przypadku uczucia suchości lub przemęczenia, warto mieć pod ręką dobrej jakości krople do oczu.

Regularne badania

Nieważne, czy odczuwamy pogarszającą się jakość naszego widzenia, czy mamy wrażenie, że wszystko jest dobrze - regularne badania to absolutny priorytet. Tylko dobry lekarz okulista lub fachowa klinika okulistyczna może ostatecznie stwierdzić, w jakiej kondycji jest nasz wzrok. Do lekarza należy udać się raz do roku, aby zrobić standardowe badania. Pamiętaj, że jeśli problem zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, jest ogromna szansa na jego wyleczenie.

Korekcja wzroku

Poza standardowymi okularami lub soczewkami istnieje szereg różnych zabiegów i operacji, które mogą przywrócić naszym oczom pełne zdrowie. Jedną z nich jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej jesteśmy w stanie pozbyć się krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu, czyli najpopularniejszych obecnie problemów ze wzrokiem wśród większości populacji. Zapytaj swojego lekarza o możliwość laserowej korekcji i sprawdź czy kwalifikujesz się do takiego zabiegu, jeśli cierpisz na jedno z wyżej wymienionych schorzeń. Taki zabieg może być dla Ciebie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Dbaj o swoje zdrowie!

Wymienione tutaj zasady prawidłowego dbania o swój wzrok mogą Ci pomóc w przeciwdziałaniu i leczeniu różnych schorzeń. Chociaż dotyczą one jedynie naszych oczu, reguły nie zmieniają się w przypadku innych narządów i co za tym idzie - całego organizmu. Odpowiednia dieta, środowisko pracy, aktywność fizyczna i - przede wszystkim - regularne badania to kwestie, o których powinieneś pamiętać, jeśli chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata.


Tekst powstał we współpracy z Centrum Diagnostyki i Mikrochirurgii Oka LENS w Olsztynie.