Centra krwiodawstwa robią zapasy krwi. W wakacje brakuje jej najbardziej

Niedziela, 23 czerwca 2019 (16:00)

Wakacje to trudny okres w krwiodawstwie. Dawcy, którzy systematycznie oddają krew wyjeżdżają na urlopy, a zapotrzebowanie na ten bezcenny lek wzrasta.

Z doświadczeń medyków wynika, że największe braki tego bezcennego leku są zwykle w lipcu. Dlatego pracownicy centrum krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi:

To prosta sprawa. Wystarczy być pełnoletnim, ważyć nie mniej niż 50 kilogramów i być zdrowym. 450 mililitrów krwi to naprawdę niewielka ilość, a może uratować komuś życie. Nigdy nie wiemy, kiedy my sami będziemy potrzebować krwi. Jeżeli sobie wzajemnie nie pomożemy to możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy trafiamy do szpitala i tej krwi nie będzie - mówi RMF MAXXX Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora ds. medycznych w kieleckim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Jednym z najbardziej “krwiochłonnych" oddziałów szpitalnych jest kardiochirurgia:

Do każdego zabiegu potrzebujemy minimum dwie jednostki krwi (ok. 1 litra - przyp. red.). Przy poważniejszych operacjach np. tętniaków, jest nieraz konieczność transfuzji wymiennej nawet kilkukrotnej - tłumaczy Edward Pietrzyk, kierownik kliniki kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Chcesz oddać krew? O tym musisz wiedzieć:

Przed oddaniem krwi należy wejść na stronę internetową lokalnego RCKiK, żeby sprawdzić jakich grup brakuje.

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii, oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Dawcy nie mogą brać leków, z wyjątkiem środków antykoncepcyjnych. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Artykuł pochodzi z kategorii: Aktualności

Marcin Czarnobilski