Ma charakterystyczny, wyrazisty aromat, działa antybakteryjnie, łagodzi bóle i pozytywnie wpływa na urodę. To tylko namiastka cennych właściwości rozmarynu, który obecnie przeżywa swój renesans. To wyjątkowe zioło znalazło swoje zastosowanie w kulinariach, medycynie naturalnej, a także w przemyśle kosmetycznym.

Rozmaryn to popularna przyprawa, która pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego. Obecnie znana i uprawiana jest na całym świecie. Popularność zyskała dzięki specyficznemu aromatowi oraz rozlicznym właściwościom prozdrowotnym. Trudno się dziwić, gdyż rozmaryn to bogate źródło witamin i minerałów. Znajdziemy w nim sporo witamin, m. in. A, B6 oraz C, a także minerałów: wapnia, żelaza, potasu, cynku i fosforu. Rozmaryn z powodzeniem stosowany jest od lat w medycynie naturalnej. Sprawdza się również jako naturalny kosmetyk, a jak konkretnie wpływa na nasz organizm?

Pozytywnie wpływa na wątrobę

W medycynie naturalnej i ziołolecznictwie rozmaryn znany jest jako środek dobroczynnie wpływający na wątrobę. Wspomaga jej detoksykację, a także chroni jej komórki przed uszkodzeniami. Regularnie pity napar z rozmarynu zapewni zdrowie naszej wątrobie. 

Poprawia pamięć i koncentrację

Badania naukowe wykazały, że rozmaryn poprawia funkcje poznawcze mózgu, a także pamięć oraz koncentrację. Naukowcy dowiedli również, że zioło to może pomóc w leczeniu demencji starczej i choroby Alzheimera. Z dobrodziejstw rozmarynu powinni korzystać seniorzy, a także osoby, którym na co dzień towarzyszy wysiłek intelektualny. 

Działa antydepresyjnie

Okazuje się, że rozmaryn wykazuje również działanie antydepresyjne. Ponadto, pozytywnie wpływa na układ nerwowy - łagodzi stres i relaksuje ciało. Nie bez powodu jest składnikiem wielu leków uspokajających. 

Działa antybakteryjnie, zwalcza wirusy, łagodzi bóle

Rozmaryn pomoże również zwalczyć wirusy, bakterie, grzyby i złagodzi bóle. Ponadto, działa również przeciwalergicznie. Wystarczy jedynie regularnie pić herbatkę z tego zioła. A jak ją przygotować? Kilka krótkich gałązek rozmarynu zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilka minut do zaparzenia. Napar gotowy. 

Rozmaryn można wykorzystać również do odpędzania kleszczy i komarów w letnie dni. Wystarczy umieścić gałązki rozmarynu w kilku miejscach w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Możemy również zaparzyć herbatkę z rozmarynu i za pomocą atomizera rozpylić ją na ciele. Unikniemy dzięki temu ataków kleszczy i komarów.

Rozmaryn na skórę

Rozmaryn, a konkretnie olejek rozmarynowy, ma również dobroczynny wpływ na skórę. Nawilża ją, odżywia, łagodzi stany zapalne, a także wypełnia zmarszczki. Można śmiało stosować go zamiast kremów i masek. Efekty widoczne są już po kilku użyciach.

(ag)