Utrata wagi, poprawa kondycji i układu oddechowego, rozładowanie stresu oraz nauka dyscypliny. To tylko niektóre zdrowotne zalety biegania. Fanów tego sportu możemy zaś podzielić na tych, którzy kochają bieganie w terenie oraz miłośników bieżni. I to właśnie na tych drugich dziś się skupimy.

Bieganie zwykle dzieli ludzi na tych, którzy kochają to robić i tych, którzy tego nienawidzą. Jednak bez wątpienia jest to doskonała forma treningu, a także dobry sposób na relaks lub rozładowanie emocji po ciężkim dniu. Udowodnimy, że bieganie może być fajne i warto je praktykować.

Bieżnia to jeden z najbardziej popularnych sprzętów sportowych, zarówno w domu, jak i na siłowni. Jak z niej korzystać? Jakie plusy i minusy ma ćwiczenie na bieżni? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Zaleta: Mniejsze obciążenie stawów

Pas bieżni lekko się pod nami ugina, a to sprawia że amortyzuje część obciążeń, które biorą na siebie kolana i biodra. Jeśli dopiero planujesz rozpocząć przygodę z bieganiem to bieżnia jest świetnym wyborem. Wzmocnisz nie tylko mięśnie, ale utrzymasz również w dobrej formie stawy.

Wada: Nuda

Monotonny widok może znudzić nawet najbardziej zapalonego biegacza. Jeśli nie masz możliwości biegania na zewnątrz i pozostaje tylko trening na bieżni, możesz szukać urozmaicenia. Wystarczy dobra muzyka, słuchanie audiobook-a czy oglądanie telewizji. Możesz również postawić na trening interwałowy, czyli zmieniać tempo biegania.

Zaleta: Bezpieczeństwo

Wbrew panującej opinii, na bieżni zdarza się mniej upadków i poślizgnięć niż w terenie. Bezpieczeństwo zapewnia również fakt, że niezależnie od godziny czy pory dnia, bieżnia zawsze ma oświetlone otoczenie. Gdy na zewnątrz robi się szaro i ciemno, szczególnie kobiety, niechętnie wychodzą pobiegać w trenie. Bieżnia jest wtedy idealnym rozwiązaniem.

Ze względu na swoje zalety sportowo-zdrowotne ciężko wymienić więcej wad korzystania z tego sprzętu. Bez wątpienia zakup własnej bieżni to spory koszt. Zajmuje ona również dużo miejsca. Jednak zawsze istnieje rozwiązanie - można korzystać z niej na siłowni. Nudę podczas biegania również można przełamać i to nie tylko poprzez wyżej wymienione triki. Jak jeszcze? RMF 4RACING Team ma dla Was zestaw ćwiczeń na bieżni, które na pewno urozmaicą Wasz plan treningowy. A więc do dzieła! 

(ag)