Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Jacek Kurski i Maciej Wąsik wystartują z list Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego - poinformowała interia.pl. Obajtek, Kamiński i Kurski zajmą "jedynki" w regionie lubelskim, podkarpackim oraz okręgu składającym się z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zatwierdził kandydatów na listach w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Daniel Obajtek, Mariusz Kamiński, Jacek Kurski i Maciej Wąsik

Jak podała Interia.pl, z pierwszego miejsca na Podkarpaciu wystartuje były prezes Orlenu Daniek Obajtek, na Lubelszczyźnie - były szef CBA Mariusz Kamiński.

"Jedynką" w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie będzie Jacek Kurski.

Najbliższy współpracownik Mariusza Kamińskiego - Maciej Wąsik - wystartuje natomiast z drugiego miejsca w Mazowieckiem.

Jarosław Kaczyński: Listy są generalnie zatwierdzone

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji prasowej przyznał, że "listy są generalnie zatwierdzone". Ale proszę pamiętać, że jest taka praktyka w naszej partii, że w sytuacjach jakichś szczególnych, prezes partii, czyli ja, może dokonać jeszcze jakichś drobnych korekt - zaznaczył.

Kaczyński zapowiedział również, że listy zostaną ogłoszone w momencie, kiedy będą rejestrowane. To prawdopodobnie będzie następowało bardzo szybko w niektórych okręgach, gdzie wszystko jest już gotowe. Gdzie indziej nieco później, ale też w krótkim czasie - powiedział szef PiS.

Jedynki w pozostałych województwach

Według informacji PAP, w Warszawie jedynką będzie posłanka Małgorzata Gosiewska, na Mazowszu europoseł Adam Bielan. W okręgu pomorskim z pierwszego miejsca wystartuje europosłanka Anna Fotyga, a w kujawsko-pomorskim - europoseł Kosma Złotowski.

W woj. łódzkim z pierwszego miejsca ma wystartować europoseł Witold Waszczykowski, a w Wielkopolsce "jedynką" będzie prezydencki minister Wojciech Kolarski. Z drugiego miejsca wystartuje tam - co oficjalnie przyznał w Radiu RMF24 - Ryszard Czarnecki. 

W okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie liderem listy została była premier, europosłanka Beata Szydło.

W Śląskiem listę będzie otwierać europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a w okręgu dolnośląskim i opolskim - europosłanka Anna Zalewska.

Natomiast w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie z pierwszego miejsca wystartuje europoseł Joachim Brudziński.

Na listach ponadto znalazła się duża grupa obecnych parlamentarzystów PiS, m.in. Michał Dworczyk, Radosław Fogiel, czy Anita Czerwińska.

Ponadto w Warszawie "dwójka" przypadła Tobiaszowi Bocheńskiemu, który był kandydatem PiS na prezydenta stolicy w niedawnych wyborach samorządowych.

Kiedy listy PiS zostaną zarejestrowane?

Jak przekazała Interia.pl, choć listy zostały zatwierdzone, to niewykluczone jest, że może jeszcze dojść do zmian.

Lider Republikanów Adam Bielan pytany przez dziennikarzy o to, kiedy listy PiS do PE zostaną zarejestrowane, odparł, że zależy to od decyzji sekretarza generalnego ugrupowania, "wraz ze spływającymi podpisami". Dzisiaj mówiliśmy o tym, że wiele struktur przywiezie podpisy w sobotę. Myślę, że już we wszystkich okręgach przekroczyliśmy tę wymaganą liczbę podpisów - odpowiedział. Dodał, że zapewne część list będzie rejestrowana już na początku przyszłego tygodnia.

Na zgłaszanie list kandydatów na posłów do Parlamentu Europejskiego czas jest do 2 maja (do godz. 16:00).

Kandydaci Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego

W środę Rada Krajowa PO zatwierdziła listy KO do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" KO jest trzech obecnych ministrów. Oznacza to zmiany w rządzie. Do dymisji podał się już minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

"Jedynki" KO w wyborach do PE to: Marcin Kierwiński - woj. mazowieckie, Borys Budka - woj. śląskie, Bartłomiej Sienkiewicz - woj. świętokrzyskie i małopolskie, Ewa Kopacz - woj. wielkopolskie, Marta Wcisło - woj. lubelskie, Elżbieta Łukacijewska - woj. podkarpackie, Bogdan Zdrojewski - woj. dolnośląskie i opolskie, Bartosz Arłukowicz - woj. zachodniopomorskie i lubuskie, Dariusz Joński - woj. łódzkie, Janusz Lewandowski - woj. pomorskie, Krzysztof Brejza - woj. kujawsko-pomorskie.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Najważniejsze informacje

W dniach 6-9 czerwca w państwach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W wybranych zostanie 720 europosłów na 5-letnią kadencję. W Polsce do urn pójdziemy 9 czerwca. Wybierzemy 53 europosłów.

W wyborach do PE Polska podzielona jest na 13 okręgów wyborczych. W podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczą 5 procent.

W eurowyborach startują reprezentanci partii z poszczególnych krajów. Po otrzymaniu mandatów większość z nich przystępuje do ponadnarodowych grup politycznych, które funkcjonują w Parlamencie Europejskim. To m.in. Europejska Partia Ludowa (EPP), Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy (EKR) czy Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D).

By oddać głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego, trzeba najpóźniej w dniu głosowania ukończyć 18 lat. Bierne prawo wyborcze mają osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 21 lat i od co najmniej 5 lat stale zamieszkują w Polsce lub na terytorium innego państwa Unii Europejskiej. Osoby z niepełnosprawnościami, które chcą wziąć udział w eurowyborach w Polsce, mogą głosować korespondencyjnie albo przez pełnomocnika.

Po więcej informacji o eurowyborach kliknij TUTAJ.