Laryngolog: Aparat słuchowy to nic wstydliwego!

Środa, 30 maja 2018 (16:00)

Jak rozpoznać szumy uszne i jak leczy się tę dolegliwość oraz na czym polega badanie słuchu. Między innymi takie pytania pojawiły się podczas wideoczatu na temat słuchu i innych problemów laryngologicznych. Odpowiedzi udzielał Piotr Łach – ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie.

Wszystkie dźwięki, które słyszymy, a nie dochodzą one z zewnątrz, w laryngologii określane są jako szumy. Mogą to być np. piski i trzaski. Jeżeli ustępują po kilkunastu minutach, nie ma większych powodów do obaw. Niebezpieczna jest sytuacja, gdy takie dźwięki utrzymują się dłużej np. po zabawie na głośnym koncercie muzycznym - ostrzega Piotr Łach, ordynator Oddziału Otolaryngologii Szpitala im. L. Rydygiera w Krakowie.

Osobom, które na co dzień lubią słuchać muzyki przez słuchawki zaleca wybierać modele zewnątrz-uszne, a nie te wkładane do przewodów słuchowych. Te drugie mogą bowiem uszkodzić nasz słuch.

Jednocześnie nasz ekspert zachęca do regularnego kontrolowania naszego słuchu: Standardowym badaniem słuchu jest badania audiometryczne. Można je wykonać od 6, 7 roku życia. Powinno być jednak poprzedzone wziernikowaniem przewodu słuchowego, aby stwierdzić, czy nic w nim nie zalega - wyjaśnia laryngolog.

W Polsce aparat słuchowy wciąż jest czymś wstydliwym. Wielu pacjentów ma opory przed jego używaniem - komentował podczas wideoczatu z internautami dr Piotr Łach.


Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

·         Czy można czyścić uszy patyczkami z watą?

·         Na czym polega zabieg korekty małżowin usznych?

·         Kiedy aparat słuchowy jest niezbędny?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj:


Artykuł pochodzi z kategorii: Wideoczat

Piotr Łach