Jak przygotować się do badań? Wideoczat z radiologiem

Czwartek, 1 marca 2018 (13:10)

Jak często można wykonywać RTG klatki piersiowej, jak długo czeka się na wynik rezonansu magnetycznego oraz co to jest choroba popromienna? Między innymi takie pytania pojawiły się podczas wideoczatu na temat diagnostyki obrazowej. Wszelkie wątpliwości internautów wyjaśniała radiolog, dr Małgorzata Mielnik, która była ekspertką cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”.

Prowadzimy rejestr wszystkich dawek promieniowania RTG, czy TK, jakie pacjent otrzymuje. Sumujemy je na dany organizm. W ten sposób wiemy, czy niezbędne jest wystawienie pacjenta na kolejne badanie rentgenowskie - tłumaczy dr Małgorzata Mielnik z Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Podczas wideoczatu, radiolog zwracała uwagę na to, że przed tomografią z kontrastem powinniśmy skonsultować przyjmowane leki z lekarzem, który wystawia nam skierowanie na badanie tomografu komputerowego.

Dziecko, które otrzymało skierowanie na rezonans magnetyczny, może przebywać z rodzicem przez cały okres trwania badania. Wtedy z pewnością mały pacjent jest spokojniejszy, a obraz będzie właściwy. Pamiętajmy, że w czasie badanie trzeba leżeć nieruchomo - nawet do 20 minut. Przed jego wykonaniem warto przez zabawę, poćwiczyć to z dzieckiem, np. leżymy z nim nieruchomo i kto pierwszy się poruszy - ten przegrywa - opisuje radiolog dr Małgorzata Mielnik.

Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:

  • Czy każdy rodzaj kamicy nerkowej można wykryć przez USG?
  • Czy latając samolotem jesteśmy narażeni na podobne promieniowanie, co pacjent podczas badania tomografem?
  • Czy aparat ortodontyczny jest przeszkodą w przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego?

Cały wideoczat jest dostępny tutaj:

Artykuł pochodzi z kategorii: Wideoczat

Ewa Kwaśny