W tym tygodniu w cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" zajmujemy się chorobami wieku dziecięcego. Na pytania podczas dyżuru telefonicznego i wideoczatu będzie odpowiadać dr Zofia Szymanowska, kierownik Oddziału Dzieci Młodszych Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Dr Zofia Szymanowska /Zdjęcie udostępnione /Twoje Zdrowie

>>>ZADAJ PYTANIE EKSPERTOWI<<<

Choroba Kawasaki jest ostrym zapaleniem małych naczyń, potencjalnie zagrażającym życiu. Nie jest wcale rzadką chorobą, a jedynie rzadko rozpoznawaną. Z chorobą Kawasaki zmagają się pediatrzy na całym świecie.

Jak ważna jest wiedza na jej temat może świadczyć fakt, że dla trojga na sto dzieci kończy się śmiercią, a główną przyczyną zgonu jest zawał serca. Do innych powikłań choroby Kawasaki należą: włóknienie i niewydolność mięśnia sercowego, dysfunkcja zastawek, zastoinowa niewydolność krążenia.

Zawał serca będący następstwem zapalenia naczyń wieńcowych jak i inne nieprawidłowości kardiologiczne mogą wystąpić w ostrej fazie choroby, ale także po wielu miesiącach, a nawet latach. Wiele przypadków śmiertelnych i nieprowadzących do zgonu zawałów mięśnia sercowego u młodych dorosłych przypisuje się przeoczeniu w dzieciństwie choroby Kawasaki.

Schorzenie występuje na całym świecie, u dzieci wszystkich ras, najczęściej u tych pochodzenia azjatyckiego. Według danych amerykańskich, jedno na osiemdziesiąt gorączkujących dzieci do 5. roku życia cierpi na chorobę Kawasaki.

W Polsce jest nadal rzadko rozpoznawana, ponieważ jej objawy są bardzo podobne do tych występujących w innych pospolitych, gorączkowych chorobach wieku dziecięcego, a także dlatego że nie opracowano do tej pory swoistego testu diagnostycznego.